Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět se bojí prasečí chřipky

Svět

  16:38
ŽENEVA - Světová zdravotnická organizace (WHO) svolala na dnešek mimořádné krizové jednání expertů kvůli nebezpečí prasečí chřipky, která se objevila v Mexiku a USA. Experti se obávají toho, že by mohla vypuknout pandemie. Chystají se proto navrhnout možná opatření, která by jí pomohla zabránit.

Ilustrační foto foto: Lidovky.cz

Informovala o tom agentura AP. Podle WHO choroba v Mexiku zabila už sedm desítek lidí a více než tisícovka osob se jí nakazila, nemocní jsou i v USA.

"Virus má pandemický potenciál, protože je schopen nakazit lidi," uvedla generální ředitelka WHO Margaret Chanová. Dodala, že situace kolem nemoci se navíc rychle mění. Ke svolání krizového jednání přistoupila šéfka WHO poprvé od doby, co tato možnost existuje. Světová zdravotnická organizace ji zavedla před téměř dvěma roky.

Mezi opatření, která by mohli experti doporučit, patří například omezení cestování, obchodní restrikce či uzavírky hranic. Svolaný výbor se zaměří mimo jiné na to, jak moc se virus dokáže šířit mezi lidmi. Rozhodnutí o možném riziku a doporučených krocích podle mluvčího WHO Gregoryho Hartla v sobotu ale nepadne.

Odborníci WHO sledují situaci od čtvrtka. Mexické úřady už uzavřely školy, muzea, knihovny a další veřejné budovy, kde se shromažďují lidé. Zrušeny byly také velké akce. Důležitá fotbalová utkání by se měla odehrát bez diváků. Podle televizních zpráv v barech, restauracích, kinech a divadlech ubylo zhruba 40 procent návštěvníků. V lékárnách a drogeriích se tvořily fronty, když si lidé chtěli pořídit roušky na ústa.

Česko zatím turisty nevaruje, Japonci měří cestujícím teplotu

České ministerstvo zahraničí zatím nevyhlásilo upozornění pro turisty mířící do Mexika. Zda tak učiní, teprve rozhodne, řekla ČTK mluvčí Zuzana Opletalová.

Některé státy už k opatřením přistoupily. Podniknutí kroků oznámily vlády Kolumbie a Nikaraguy. V Japonsku na letištích personál všem cestujícím z Mexika měřil teplotu, aby případně zabránil zanesení infekce do země.

Pasažéry z Mexika kontrolují také pracovníci na letištích a v přístavech v Brazílii. Zpřísněná bezpečnostní opatření zavedly úřady také v Thajsku, Hongkongu a na Filipínách.

Podle mluvčího české Státní veterinární správy Josefa Dubna je zatím předčasné v ČR zavádět mimořádná opatření. "Pokud WHO varuje, má k tomu jistě důvod. V Evropě velké obavy ale zatím mít nemusíme, zvýšena by měla být pozornost na dovoz zvířat," řekl ČTK Duben. Uvedl, že kontrolní mechanismy v EU jsou nastaveny dobře. U zvířat z třetích zemí kontroluje unie na vstupních místech, to jest na vnějších hranicích, doklady i fyzický stav. K tomu žádné dovozy z Mexika nepřicházejí, uvedl mluvčí.

Evropská komise se podle Dubna zatím situací nezabývala, nejbližší zasedání stálého veterinárního výboru by se mělo podle plánu konat 5. a 6. května.

"Když bude situace eskalovat, bude téma zařazeno na program, zatím to ale nikdo nenavrhl," řekl Duben. Kdyby vzniklo riziko šíření v chovech, zavedla by unie stejná opatření jako při ptačí chřipce, dodal.

Některé z obětí se nakazily prasečí chřipkou A/H1N1. Tento typ se předtím podle mluvčího WHO u prasat či u člověka nevyskytoval, zatímco ostatní viry typu H1N1 ano. Podle studií by ale až polovina prasat v chovech v USA v sobě původce nákazy mohla mít. Už nyní je ale jasné, že mnozí nakažení do styku s prasaty vůbec nepřišli. Pro odborníky tak zatím zůstává hádankou, jak se mohli nakazit. Mexický ministr zdravotnictví míní, že se virus do země mohl dostat z ciziny.

Dostupná očkovací vakcína se proti nynější nákaze nedá použít. Proti viru H1N1 účinkuje ale lék Tamiflu, uvedl mluvčí WHO. Toho podle něj mají Mexiko i USA velké zásoby. Onemocnění se projevuje stejně jako běžná chřipka.

Člověk má rýmu, kašel, bolesti v krku a vysoké horečky. Později se z nich může vyvinout zápal plic.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...