29. dubna 2009 22:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět stojí krůček před pandemií

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Mexičanka s dítětem na vyšetření v nemocnici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mexičanka s dítětem na vyšetření v nemocnici | foto: ČTK

BRUSEL Světová zdravotnická organizace (WHO) zvýšila stupeň varování před pandemií takzvané prasečí chřipky z dosavadního čtvrtého na předposlední pátý stupeň. V Ženevě o tom večer informovala generální ředitelka WHO Margaret Chanová. Všechny země by proto podle Chanové měly zůstat v pohotovosti a aktivovat pandemické pohotovostní plány.

Zatímco čtvrtý stupeň varování indikoval přenos mezi lidmi, označuje pátý stupeň obecně rozšířený přenos infekce mezi lidmi. WHO dříve uvedla, že by mohla stupeň pohotovosti zvýšit v případě potvrzení šíření viru z lidí na lidi alespoň ve dvou zemích, což se stalo v Mexiku a Spojených státech.

Šestý nejvyšší stupeň se užívá k označení rozsáhlé pandemie a celosvětového nebezpečí přenosu.

Chanová také vyjádřila přesvědčení, že svět je na pandemii chřipky připraven lépe než kdykoli v dějinách. Zároveň však varovala, že viry chřipky jsou známé schopností rychle mutovat a jejich chování se dá těžko předvídat.


Šest stupňů k pandemii
1. Mezi zvířaty se nešíří viry způsobující infekci u lidí

2. Zvířecí chřipkový virus způsobuje nákazu i u lidí

3. Chřipka se sporadicky vyskytuje u lidí, ale nedochází k významnějšímu přenosu z člověka na člověka

4. Ověřený přenos z člověka na člověka. Může způsobit epidemii. Významné zvýšení pandemické hrozby

5. Přenos z člověka na člověka aspoň ve dvou zemích světa. Silný signál hrozby pandemie

6. Virus se šíří do další země v jiném regionu. Vypuká globální pandemie


Farmaceutické firmy generální ředitelka WHO vyzvala ke zvýšení produkce a kapacity na výrobu antivirových léků. WHO podle ní nemá dostatečné zásoby antivirových prostředků a potřebuje větší množství darů od firem a vlád.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím registruje 114 nakažených v sedmi zemích - v Mexiku, USA, Kanadě, Izraeli, Španělsku, Británii a Novém Zélandu. Počet možných obětí v Mexiku, které je považováno za ohnisko nákazy, stoupl na téměř 160, první oběť mimo tuto zemi dnes ohlásily USA, kde zemřelo dvouleté mexické dítě.

ČTK
  • 21Diskuse