Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

1,5 milionu mladých míří do Ria, těší se na ně tweetující papež

Socha papeže Františka na pláži Copacabana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha papeže Františka na pláži Copacabana | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/VATIKÁN Papež František v pondělí odletí do brazilského Ria, kde se zúčastní Světových dnů mládeže. O své vůbec první oficiální zahraniční cestě píše i na Twitteru, který si, zdá se, velmi oblíbil: k věřícím skrze něj promlouvá téměř každý den.

Světové dny mládeže jsou monumentální akcí, na niž se sjíždějí mladí křesťané z celého světa. Tradici založil papež Jan Pavel II. Od 80. let minulého století se tato shromáždění konají každé dva až tři roky, pokaždé v jiné zemi. Naposledy se katolická mládež sešla před dvěma lety v Madridu, tento rok je místem konání Rio de Janeiro.

Letošní Světové dny mládeže potrvají sedm dní, od 22. do 28. července, a účastní se jich více než 1,5 milionu poutníků. Odstartuje je právě papež František, který pochází z Argentiny a letos v březnu se stal prvním papežem původem z amerického kontinentu. Na slavnostním zahajovacím ceremoniálu na pláži Copacabana bude sloužit mši.

Vatikán pro papeže připravil nabitý program, v němž nechybí ani návštěva chudinské čtvrti v Rio de Janeiru nebo slavného mariánského poutního místa Aparecida. Kromě více než desítky projevů a několika mší si František vymínil také setkání s drogově závislými, vězni či s obyvateli slumu. A samozřejmě i s mladými křesťany.

ČTĚTE TAKÉ:

Své účty na Facebooku či Twitteru si zakládá stále více veřejných činitelů, a papež není výjimkou. Františkovy myšlenky publikované na internetu jsou velmi populární, např. jeho Twitter sleduje více než 2,5 milionu lidí.

Většina papežových tweetů vybízí k modlitbě a kontemplaci a apeluje na křesťanské cítění věřících. Hovoří o pokoře a nesobecké lásce k bližnímu jako o základních hodnotách a upozorňují, že v obojím si lze vzít příklad z Krista. Nicméně v posledních dnech promlouvá Františkův Twitter konkrétněji. Papež mluví právě o Světových dnech mládeže v Riu: píše, že se na poutníky těší, a přeje jim šťastnou cestu. Zatím poslední, nedělní tweet vzpomíná na ty, kdo se akce nemohou zúčastnit, a doufá, že se s účastníky sjezdu spojí alespoň prostřednictvím modlitby.

Claudio Maria Celli, vatikánský prezident výboru pro sociální komunikaci, prohlásil, že papežovy tweety a fotky ze Světových dnů mládeže mají moc vypěstovat v srdcích věřících "ryzí duchovní ovoce".

"DUCHOVNÍ OVOCE": výběr z nedávných papežových tweetů

  • 4. července: "Kristova láska a přátelství nejsou iluzí. Ježíš nám na kříži ukázal, jak skutečné jsou."
  • 9. července: "Křesťané jsou vždy plni naděje; nikdy by ji neměli ztrácet."
  • 12. července: "Pane, dej nám milost, abychom plakali nad svou lhostejností, nad krutostí, jež je ve světě i v nás."
  • 16. července: "Modlitba, pokora a laskavost jsou základem křesťanského života. jsou cestou ke spáse."
  • 17. července: "Bůh je k nám tak milosrdný. I my bychom měli být milosrdní, hlavně vůči těm, kdo trpí."
  • 18. července: "V tomto roce víry bychom si měli připomínat, že víru nevlastníme, ale sdílíme. Každý křesťan je apoštolem."
  • 20. července: "Drazí mladí přátelé, vím, že mnozí z vás jsou na cestě do Ria. Ať vás na ní provází Bůh."

O papežovu bezpečnost by mělo být postaráno

V souladu se svým velmi skromným a otevřeným vystupováním František odmítl v Brazílii používat obrněný papamobil a mezi věřící chce vyrážet pěšky či v otevřeném automobilu, aby k nim měl blíž. O jeho bezpečnost se však budou starat tisíce příslušníků pořádkových jednotek: zesílená bezpečnostní opatření koordinuje brazilské ministerstvo obrany, které chce zabránit opakování sociálních nepokojů, jež v zemi propukly minulý měsíc. V ulicích bude nasazeno přes 10.000 vojáků a další tisíce policistů.

Podle zpráv tisku by Františkovy cesty městem mohly narušit nenásilné protesty, které jsou během papežských návštěv obvyklé, jako demonstrace homosexuálů či rozdávání kondomů. Manifestaci začala prostřednictvím facebooku svolávat i skupina Anonymous Rio, jíž vadí vysoké výdaje vynaložené na Františkovu návštěvu. 

Magdalena Slezáková

Autor

Magdalena Slezákovámagdalena.slezakova@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...