Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turecká policie zadržela v Istanbulu 11 radikálů napojených na islamisty

Svět

  14:37
ISTANBUL - V Istanbulu bylo v souvislosti s úterním útokem na letišti zadrženo 11 zahraničních radikálů podezřelých z napojení na Islámský stát (IS). Informoval o tom turecký deník Habertürk. Operaci proti islamistické buňce provedla brzy ráno protiteroristická jednotka. Zadržení měli údajně vazby na tři sebevražedné útočníky, kteří útok na Atatürkově letišti spáchali.

Šlo o jeden z nejkrvavějších útoků v Turecku foto: Reuters

Mezi 11 zatčenými jsou i osoby ruské státní příslušnosti, které ve městě přebývaly. Celkový počet zadržených v souvislosti s útokem se tak zvýšil na 24, poznamenal deník Hürriyet. Celkem 13 lidí, z nich byli čtyři cizinci, bylo v Istanbulu zadrženo již ve čtvrtek. Tehdy se operace uskutečnila na šestnácti různých místech v několika čtvrtích.

Úterní sebevražedný útok na istanbulské letiště provedli zřejmě tři cizinci. Podle turecké agentury Anadolu, která se odvolává na zdroj z prokuratury, byli atentátníci občané Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Ruska, přičemž Rus pocházel z Dagestánu na severním Kavkazu. Počet obětí vzrostl na 44, při útocích zemřeli i tři útočníci. Z asi 238 zraněných jich je 94 stále v nemocnicích. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, turecká vláda ale podezírá Islámský stát. ́

Organizátor útoku měl ruské občanství

Podle provládního tureckého deníku Yeni Safak měl ruské občanství i organizátor útoku, za něhož list označuje Čečence Ahmada Čatajeva. Podle agentury Reuters je tento muž na sankčním seznamu OSN jako jeden z vůdců IS, který má v rámci hnutí na starost výcvik rusky hovořících bojovníků a po kterém pátrají i ruské úřady.

Švédské úřady dnes oznámily, že byl Čatajev v roce 2008 odsouzen za pašování zbraní. Čatajeva jako organizátora útoků označila kromě tureckých i švédská média a potvrdil to i americký republikánský kongresman Michael McCaul, který je členem výboru pro vnitřní bezpečnost.

Útočníci na istanbulském letišti nebyli Turci. Počet obětí vzrostl na 44

Jak uvedl soud ve švédském přístavním městě Ystad, Čečenec byl odsouzen na 16 měsíců za to, že v březnu 2008 propašoval do Švédska automatickou zbraň, dvě ruční střelné zbraně, munici a tlumiče. Podle soudních dokumentů, které má k dispozici agentura AP, Čatajev do Švédska přicestoval trajektem z Německa. On a dva jeho spolucestující v autě tvrdili, že jedou do Norska rybařit a setkat se s přáteli. Čečenec rovněž uvedl, že o zbraních schovaných v rezervě v kufru nevěděl. Z vězení ho pustili v lednu roku 2009.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?