Každý třetí uprchlík, který se dostal na území jižních zemí Evropské unie, pochází z válkou zbídačené Sýrie.
Nebezpečnou cestu do Evropské unie přes Středozemní moře za první půlrok letošního roku podniklo 137.000 běženců, což je takřka dvojnásobek oproti stejnému období v loňském roce. Vyplývá to ze středeční zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Každý třetí uprchlík, který se dostal na území jižních zemí Evropské unie, pochází z válkou zbídačené Sýrie.
V Praze protestovali odpůrci přijímání migrantů. Mluvili o vlastizradě![]() |
„Údaje získané z Řecka, Itálie, Malty a ze Španělska ukazují od ledna do června na ohromný, 83procentní nárůst počtu uprchlíků a migrantů překračujících Středozemní moře - 137 tisíc ve srovnání se 75 tisíci za stejné období v loňském roce,“ uvedl UNHCR.
Drtivá většina všech běženců se na náročnou a nebezpečnou cestu podle OSN vydala kvůli válce, násilnostem a útlaku ve vlasti. Třetina všech běženců pochází ze Sýrie, druzí nejčastější jsou Afghánci a třetí obyvatelé Eritreje. UNHCR uvádí, že takřka všichni běženci z této trojice zemí splňují podmínky pro status uprchlíka či jiné formy ochrany.
Rozbitý nos, zničený náklad a střepy v oblečení, popsal řidič kamionu průjezd Calais![]() |
Největšímu přívalu běženců čelí Řecko, kam se letos dostalo 68 000 lidí, Itálie hlásí číslo o 500 uprchlíků nižší. Dalšími vstupními zeměmi do EU jsou Španělsko a Malta.
Evropská unie se pokouší situaci v jižních zemích bloku řešit návrhy na přerozdělení běženců. Členské státy na červnovém summitu odmítly možnost povinných kvót, přijímání uprchlíků chtějí zachovat na dobrovolné bázi.