5. srpna 2014 7:48, aktualizováno  16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

18 mrtvých. Arménie a Ázerbájdžán se opět střetly kvůli Náhornímu Karabachu

Ruský prezident Vladimir Putin se svým arménským protějškem Seržem Sargsjanem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin se svým arménským protějškem Seržem Sargsjanem | foto: Reuters

BAKU Arménie a Ázerbájdžán v pondělí oznámily další padlé v potyčkách, ve které v posledních dnech rychle přerostl letitý spor o Náhorní Karabach. Z obou stran je dohromady potvrzeno zabití 18 vojáků, oznámila agentura AP. Rusko, Spojené státy a Evropská unie vyjádřily znepokojení nad situací a vyzvaly obě strany, aby respektovaly příměří.

Podle ázerbájdžánského ministerstva obrany v bojích zahynulo 13 vojáků, arménská strana z Náhorního Karabachu ohlásila pět vlastních padlých.

Napětí mezi Ázerbájdžánem a Arménii vyvolal koncem 80. let minulého století spor o Náhorní Karabach, ázerbájdžánskou enklávu osídlenou Armény. Karabašská komunita se s vojenskou podporou Arménie od Ázerbájdžánu odtrhla, v následné válce zahynulo 30.000 lidí. Příměří bylo vyhlášeno v roce 1994, ale k přestřelkám na linii příměří opakovaně dochází dodnes.

Nynější boje jsou podle AP nejzávažnější za několik let, zatím však není jasné, co konkrétně je rozpoutalo. Ázerbájdžán a Arménie se vzájemně obviňují z agrese.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Podle předsedy arménské vlády by se prezidenti obou zemí měli setkat koncem týdne v Soči na jihu Ruska, nicméně ázerbájdžánská strana schůzku dosud nepotvrdila. Podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova by oba prezidenti měli mít v Soči separátní jednání s ruským hostitelem Vladimirem Putinem. Ten chce podle ministra hovořit o tom, jak by Rusko, USA a Francie mohly pomoci "s posílením důvěry a snížením rizika konfrontace".

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz