10. ledna 2018 17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

19 evropských států se stalo terčem hackerů podporovaných z Moskvy, tvrdí američtí senátoři

Hacker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hacker. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

WASHINGTON Rusko se ve stále větší míře vměšuje do záležitostí evropských zemí a volební procesy v Británii, Francii a Německu se údajně staly terčem hackerů, internetových trollů a extremistických politických skupin podporovaných Moskvou. Tvrdí to zpráva skupiny amerických demokratických senátorů, o níž v úterý informovala agentura AP.

Zpráva, která je založena na informacích z veřejných zdrojů a na sděleních zahraničních diplomatů a vládních činitelů, mapuje ruské vměšování v devatenácti evropských státech. Česká republika ani Slovensko mezi nimi nejsou. Zhruba dvousetstránkový dokument sestavili členové zahraničního výboru Senátu za Demokratickou stranu, žádný republikán pod ním podepsán není, uvádí americká agentura.

„Zatímco prezident Trump je nečinný, (ruský prezident Vladimir) Putin dál zdokonaluje svůj asymetrický arzenál a vyhledává budoucí možnosti, jak rozvrátit systém vlády a rozmělnit podporu demokratických a mezinárodních institucí, které Spojené státy a Evropa budovaly v minulých 70 letech,“ píše se ve zprávě.

Zpráva senátorů vyzývá americkou vládu, aby pomohla upevnit demokracii v Evropě

Dokument podle AP podává bezútěšný pohled na evropské státy vystavené ruskému vlivu. Upozorňuje na léta kybernetických útoků, dezinformací, tajných operací v sociálních sítích, financování marginálních politických skupin, korupce a dokonce vražedných útoků a vojenských operací, které destabilizovaly rodící se demokratické režimy na Ukrajině a v Gruzii.

Dokonce volby ve státech jako Británie, Francie a Německo se údajně staly terčem Moskvy, píše se ve zprávě. Menší země, jako Finsko a Estonsko, reagovaly na podobné vměšování rychle a často efektivně.

Zpráva, kterou vypracoval tým vedený senátorem Benem Cardinem, vyzývá americkou vládu, aby zvýšila objem pomoci, kterou poskytuje na podporu demokracie v Evropě. Měla by veřejně informovat o jakémkoli případu organizovaného zločinu a korupce s vazbou na prezidenta Putina.

Podle agentury AP jde o první kongresový dokument, který podává zevrubnou a detailní informaci o destabilizačních aktivitách Ruska ve světě. Zpráva vyzývá obě hlavní politické strany USA, aby pomáhaly evropským státům čelit ruské agresi.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.