14. června 2018 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

36 lodí, ponorky i pěchota. Rusové v tichosti chystají největší námořní cvičení za 10 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 40Diskuse
Součástí Severní flotily jsou torpédoborce i křižníky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Součástí Severní flotily jsou torpédoborce i křižníky. | foto: Ruské vojenské složky

SEVEROMORSK/PRAHA Ve stínu mistrovství světa ve fotbale nachystalo ruské námořnictvo největší námořní cvičení Severní flotily za posledních deset let. V Barentsově moři je rozmístěno na 36 válečných lodí, přes 150 zbraňových zařízení, několik ponorek a přes 20 letadel. Sousední Norsko Rusové o cvičení neinformovali.

„Severní flotila vyrazila na největší setkání za posledních deset let,“ stojí v krátkém prohlášení ruského ministerstva obrany zveřejněného ve středu odpoledne. Cvičení proběhne ve stejnou dobu jako světový šampionát ve fotbale v Rusku.

Během setkání severní flotily bude v Barentsově rozmístěno 36 válečných lodí, ponorek a podpůrných plavidel, asi 20 letadel, více než 150 zbraňových, vojenských a speciálních zařízení, raket a dělostřeleckých a pozemních sil. Nasazena bude i pěchota a síly protivzdušné obrany.

Ruská protiponorková loď Severomorsk

Ruská protiponorková loď Severomorsk

Značné oblasti v Barentsově moři jsou v současnosti uzavřeny pro civilní lodi a civilní letadla přes ně nesmí přelétat. Největší námořní cvičení za posledních deset let bude probíhat až do konce příštího týdne.

Podle informací flotily se bude cvičení skládat z několika různých částí, během nichž si posádky Severního moře vyzkouší celou řadu obranných akcí svých ozbrojených sil a vojsk v oblasti, za kterou je Severní flotila odpovědná.

Námořníci budou odrážet masivní útok leteckých sil nepřátelských armád, nebo vyzkouší taktiky boje proti ponorkám. Součástí cvičení bude i boj námořních sil a detašovaných námořních jednotek, uvedl tiskový odbor Severní flotily.

Mezi válečnými loděmi bude mimo jiné křižník Maršál Ustinov, torpédoborec Admirál Ušakov, protiponorková loď Severomorsk i velké výsadkové lodě Kandapoga, Georgij Pobedonosec a Aleksandr Obrakovskij. Cvičení se zúčastní jaderné či dieselové ponorky, jejich jména však nebyla specifikovaná.

Archivní fotografie křižníku Maršál Ustinov a lodi Severomorsk.

Archivní fotografie křižníku Maršál Ustinov a lodi Severomorsk.

„V průběhu taktického cvičení proběhne 19 praktických střeleckých zkoušek artilerie, raketových systémů a mino-torpédových zbraní,“ stojí v prohlášení. Námořnictvo také plánuje otestování nových modelů zbraní.

Norsko informováno nebylo

Podle mluvčího norského vojenského vedení majora Brynjara Stordala nebylo Norsko ruskou stranou jakkoliv informováno o velkém námořním cvičení.

„Ruské vojenské jednotky na severu měly v poslední době relativně vysoký stupeň aktivity v různých oblastech. Na to mají ve svých i mezinárodních vodách veškeré právo,“ uvedl Stordal pro server The Barents Observer. Dodal, že Norsko bedlivě monitoruje ruské aktivity v blízkosti hranic, aby mělo „dostatečné povědomí o situaci.“

Severní flotila má sídlo na základně Severomorsk severně od Murmansku a je čtvrtou největší ruskou námořní flotilou.

  • 40Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky


5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.