Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

36 lodí, ponorky i pěchota. Rusové v tichosti chystají největší námořní cvičení za 10 let

Součástí Severní flotily jsou torpédoborce i křižníky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Součástí Severní flotily jsou torpédoborce i křižníky. | foto: Ruské vojenské složky

SEVEROMORSK/PRAHA Ve stínu mistrovství světa ve fotbale nachystalo ruské námořnictvo největší námořní cvičení Severní flotily za posledních deset let. V Barentsově moři je rozmístěno na 36 válečných lodí, přes 150 zbraňových zařízení, několik ponorek a přes 20 letadel. Sousední Norsko Rusové o cvičení neinformovali.

„Severní flotila vyrazila na největší setkání za posledních deset let,“ stojí v krátkém prohlášení ruského ministerstva obrany zveřejněného ve středu odpoledne. Cvičení proběhne ve stejnou dobu jako světový šampionát ve fotbale v Rusku.

Během setkání severní flotily bude v Barentsově rozmístěno 36 válečných lodí, ponorek a podpůrných plavidel, asi 20 letadel, více než 150 zbraňových, vojenských a speciálních zařízení, raket a dělostřeleckých a pozemních sil. Nasazena bude i pěchota a síly protivzdušné obrany.

Ruská protiponorková loď Severomorsk

Ruská protiponorková loď Severomorsk

Značné oblasti v Barentsově moři jsou v současnosti uzavřeny pro civilní lodi a civilní letadla přes ně nesmí přelétat. Největší námořní cvičení za posledních deset let bude probíhat až do konce příštího týdne.

Podle informací flotily se bude cvičení skládat z několika různých částí, během nichž si posádky Severního moře vyzkouší celou řadu obranných akcí svých ozbrojených sil a vojsk v oblasti, za kterou je Severní flotila odpovědná.

Námořníci budou odrážet masivní útok leteckých sil nepřátelských armád, nebo vyzkouší taktiky boje proti ponorkám. Součástí cvičení bude i boj námořních sil a detašovaných námořních jednotek, uvedl tiskový odbor Severní flotily.

Mezi válečnými loděmi bude mimo jiné křižník Maršál Ustinov, torpédoborec Admirál Ušakov, protiponorková loď Severomorsk i velké výsadkové lodě Kandapoga, Georgij Pobedonosec a Aleksandr Obrakovskij. Cvičení se zúčastní jaderné či dieselové ponorky, jejich jména však nebyla specifikovaná.

Archivní fotografie křižníku Maršál Ustinov a lodi Severomorsk.

Archivní fotografie křižníku Maršál Ustinov a lodi Severomorsk.

„V průběhu taktického cvičení proběhne 19 praktických střeleckých zkoušek artilerie, raketových systémů a mino-torpédových zbraní,“ stojí v prohlášení. Námořnictvo také plánuje otestování nových modelů zbraní.

Norsko informováno nebylo

Podle mluvčího norského vojenského vedení majora Brynjara Stordala nebylo Norsko ruskou stranou jakkoliv informováno o velkém námořním cvičení.

„Ruské vojenské jednotky na severu měly v poslední době relativně vysoký stupeň aktivity v různých oblastech. Na to mají ve svých i mezinárodních vodách veškeré právo,“ uvedl Stordal pro server The Barents Observer. Dodal, že Norsko bedlivě monitoruje ruské aktivity v blízkosti hranic, aby mělo „dostatečné povědomí o situaci.“

Severní flotila má sídlo na základně Severomorsk severně od Murmansku a je čtvrtou největší ruskou námořní flotilou.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...