Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

5 svérázů ruské olympiády: vysavače místo vody, potíže s transparenty i fekáliemi

Dvě toalety v jedné kabince? Pro Rusy žádný problém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě toalety v jedné kabince? Pro Rusy žádný problém | foto: twitter.com/BBCSteveR

Snímek netradičních párových toalet pro olympioniky pobavil před týdnem celý svět. Tím ale svérázné zprávy ze Soči nekončí. Naopak. Věděli jste, že dobrovolníci na OH nesmějí sahat na hmyz či že se obyvatelé Soči musejí vzdát prádla pověšeného na balkónech? Že nedostatek vody vynahradí vysavač? A že za transparent musíte platit byrokratům? Vítejte v Soči, dějišti letošní zimní olympiády.

Potíže s transparenty

Každý sportovní fanoušek, který se v Soči chystá roztáhnout transparent s povzbudivým heslem pro svého favorita, se musí obrnit pořádnou dávkou trpělivosti - a připravit si naditou peněženku. Nová bezpečnostní pravidla, která v Rusku od loňského prosince platí pro všechny sportovní události, jsou nekompromisní: každý transparent s jiným než ruským nápisem musí být úředně přeložen a vybaven patřičným notářským ověřením. Kromě toho nesmí obsahovat reklamní či politické sdělení a musí se vyvarovat vulgarismů.

ČTĚTE TAKÉ:

Přísná pravidla testoval přímo v Soči reportér Českého rozhlasu Pavel Polák. Transparent s prostým nápisem "Češi, do toho" jej v přepočtu vyšel na přibližně 1300 korun - soudní překladatel si v závislosti na zadání účtuje 400 až 800 korun za normostranu, razítko notáře vyjde na 550 korun. Komu je líto peněz, a přesto trvá na "svém" transparentu, ten odejde s nepořízenou - ochranka jej na sportoviště vůbec nevpustí.

Sdílená intimita

Ze všech dosavadních bizarností letošních her nejvíce pobavila ruská párová toaleta. Fotografie dvou WC v jediné kabince, kterou zveřejnil na svém twitteru reportér BBC Steve Rosenberg, vylétla ze sociálních sítí i na weby po celém světě. Ostuda nenechala chladné ani opoziční ruské politiky. Nad špatnou organizací si veřejně povzdechli například Alexej Navalnyj nebo Garry Kasparov. Rusové si s problémem poradili svérázným způsobem. Obě toalety odstranili a díry ve zdi zakryli skříňkami. 

VÍCE ZDE:

Neteče voda? Nevadí, přišly vysavače!

Párové toalety však nejsou jediným překvapením, jež olympijský areál pro účastníky her přichystal. Ať už sociální zařízení vypadá jakkoli, jeho používání se značně zkomplikuje, pokud vám v hotelu neteče voda. Přesvědčili se o tom dva američtí novináři, kteří po dvou dnech bez vody došli k závěru, že čeho je moc, toho je příliš, a postěžovali si odpovědným osobám. Odpověď je poněkud zaskočila: o vodě ani slůvko, zato se mohli radovat, že do Soči míří patnáct set nových vysavačů.

Zákaz neslušného obnažování

O bezpečnostních opatřeních, jež ruské úřady kvůli olympijským hrám zavedly, se píše takřka každodenně. Nikoho tedy nepřekvapí, že návštěvníci Soči se po dobu trvání olympiády musejí řídit značně rigidními pravidly. Posuďte sami.

Návštěvníci olympiády mají zakázáno hrát na píšťalky, bubny a vuvuzely a používat laserová ukazovátka, nesmějí se neslušně obnažovat ani zapáchat a být špinaví. Dobrovolníkům je zapovězeno sahat na hmyz, plazy a nebezpečná zvířata, ochutnávat plody místní přírody, křičet v horách či kouřit, mají-li na sobě dobrovolnickou uniformu. A v žádném případě nesmějí jakkoli obtěžovat návštěvníky. Pravidla regulují i život místních obyvatel. Ti - kromě toho, že nesmějí nárazově zvyšovat ceny svých služeb, což je vcelku pochopitelné - mají mimo jiné přísný zákaz věšení prádla na balkónech.

Záplava fekálií

Výčet zpráv ze Soči uzavírá nemilá nehoda, jež postihla město Mirny v těsném sousedství olympijského areálu. V noci na pátek zkolabovalo tamní kanalizační potrubí a jeho nevábný obsah zaplavil tamní ulice i domy. O incidentu podrobně informoval server Svoboda.org. "Pozdě v noci jsem ucítil pronikavý zápach, a když jsem se pokusil sejít dolů do přízemí, zjistil jsem, že splašky mi zaplavily celý dům," postěžoval si serveru jeden z obyvatel města Michail Barangulov.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...