Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

7 dní před začátkem prázdnin začala v Německu první celotýdenní školní demonstrace za klima

Svět

  13:15
Kolín nad Rýnem - Školáci v Kolíně nad Rýnem v pondělí zahájili první celotýdenní stávku za ochranu klimatu v Německu. Dosud byly pro školní demonstrace pod hlavičkou Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) v Německu i jinde v Evropě vyhrazeny některé pátky. Školákům v Severním Porýní-Vestfálsku, kde leží i Kolín, začínají letní prázdniny až 15. července.

V německém Kolíně potrvá školní stávka poprvé po celý školní týden, tedy do pátku. Uzavřít ji má velký protestní průvod historickým centrem města. foto: Reuters

Celosvětové hnutí Fridays for Future inspirovala svými pátečními protesty před švédským parlamentem 16letá aktivistka Greta Thunbergová, podle které jsou změny klimatu největší krizí, s níž se lidstvo dosud setkalo.

V německém Kolíně potrvá školní stávka poprvé po celý školní týden, tedy do pátku. Uzavřít ji má velký protestní průvod historickým centrem města.

Teplota během nynějších veder byla vyšší o 4 stupně kvůli změnám vyvolaným lidmi, tvrdí klimatologové

Demonstrující žáci, studenti a učni se v pondělí ještě nemohli sejít na prostranství před kolínským hlavním nádražím, protože tam ještě pokračoval úklid po nedělním průvodu za práva homosexuálů. 

Mluvčí místní správy upozornil, že i týden před začátkem prázdnin platí povinná školní docházka. „Povinná školní docházka platí do posledního školního dne,“ citovala mluvčího agentura DPA.

Školáci v Kolíně nad Rýnem v pondělí zahájili první celotýdenní stávku za...
První celotýdenní stávka za klima v Kolíně nad Rýnem.

Na celém světě se páteční školní demonstrace upozorňující na naléhavost problému klimatické změny konají už několik měsíců. V březnu a květnu se mezinárodních koordinovaných stávek za lepší ochranu klimatu zúčastnily statisíce studentů z více než 120 zemí světa včetně České republiky.

Vědecké studie varují, že globální oteplování způsobené skleníkovými plyny má za následek častější vlny sucha a veder, tání ledovců, stoupající hladiny moří a ničivé povodně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!