12. května 2018 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Předchůdce 92letého malajsijského premiéra nesmí vycestovat ze země. Je podezřelý z korupce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Najib Razak | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Najib Razak | foto: Lidové noviny

KUALA LUMPUR Malajsijské úřady v sobotu oznámily, že nedovolí bývalému premiérovi Najibu Razakovi opustit zemi. Koalice dosavadních vládních stran vedená Najibem Razakem prohrála středeční volby a v čele vlády stanul 92letý opoziční kandidát Mahathir Mohamad.

Ten podle zdrojů agentury Reuters slíbil, že zahájí vyšetřování korupčního skandálu kolem státního fondu 1MDB, který Najib Razak založil.

Najib Razak v sobotu na svém facebookovém účtu napsal, že se po náročném období rozhodl odletět s rodinou na dovolenou do indonéské metropole Jakarty. Odcestovat měl v úmyslu v sobotu, vrátit se chtěl příští týden.

Toto oznámení ihned vyvolalo spekulace, že expremiér hodlá ze země uprchnout. U malého letiště na okraji malajsijské metropole Kuala Lumpur se shromáždily desítky lidí. Nasazena byla pořádková policie, ale k žádným násilnostem nedošlo.

Malajsijské ministerstvo pro imigraci následně sdělilo, že Najib Razak a jeho manželka byli zapsáni na černou listinu a nesmějí zemi opustit. Politik na twitteru uvedl, že bude vládní zákaz respektovat.

Mahathir Mohamad mezitím jmenoval první členy kabinetu

Expremiér se posléze objevil na schůzi strany Sjednocené malajské národní organizace (UMNO), jež byla zakládajícím členem koalice Národní fronty. Ta zemi vedla po celou dobu od získání nezávislosti v roce 1957 až do porážky ve středečních volbách. Najib Razak na schůzi oznámil, že se vzdává postu předsedy UNMO a odstupuje i z čela Národní koalice. Novým předsedou UMNO bude jeho zástupce a bývalý vicepremiér Ahmad Zahid Hamidi.

Mahathir Mohamad mezitím jmenoval první členy kabinetu. Nový premiér uvedl, že pro vyšetřování jeho předchůdce existuje dostatek důkazů a že zabránil jeho vycestování, aby se vyhnul problémům s extradicí.

Mahathir Mohamad se usmívá po ohlášení jeho vítězství.

Mahathir Mohamad se usmívá po ohlášení jeho vítězství.

Pověst Najiba Razaka poškodil korupční skandál kolem investičního fondu 1MDB, který sám založil. Byly z něj ukradeny asi čtyři miliardy dolarů (skoro 86 miliard Kč) a o případ se zajímá Švýcarsko i Spojené státy. Na osobním kontě bývalého šéfa vlády se objevilo přes 680 milionů dolarů (14,6 miliardy Kč). Najib Razak veškerá obvinění popírá.

Právě korupční skandál významně přispěl k porážce Národní fronty ve volbách. V nich získala aliance čtyř opozičních stran ve 222členném parlamentu většinu 113 křesel, koalice dosavadního premiéra Najiba Razaka pak 79 křesel.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz