Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Abcházie nařídila zničit gruzínské lodě ve svých vodách

Svět

  14:01
MOSKVA - Abcházie nařídila svému námořnictvu, aby zničilo gruzínské lodě narušující její výsostné vody, oznámil to prezident tohoto gruzínského separatistického území Sergej Bagapš. Důvodem je údajné pirátství Gruzie, napsala agentura Interfax.

Prezident Abcházie Sergej Bagapš (vlevo) na fotografii s Vladimirem Putinem. foto: Reuters

"Nařídil jsem vojenským námořním silám, aby zničily gruzínské lodě narušující výsostné vody Abcházie. Toto opatření je zdůvodněno neustávajícími akty pirátství ze strany Gruzie," řekl Bagapš.

Koncem srpna zajistily gruzínské úřady v rámci námořní blokády tohoto separatistického území dvě lodě obchodující s Abcházií.

Šéf gruzínských pobřežních hlídek Besik Šengelja uvedl, že abchazské hrozby neodradí Gruzii od toho, aby zabavovala další lodě porušující zákon.

Zdůraznil, že se gruzínské lodě pohybují jen v gruzínských výsostných vodách a nevplouvají do zón, na něž si činí nároky Abcházie, aby se vyhnuly incidentům. "Jde o plané hrozby, nemyslím, že by byly uskutečněny," zdůraznil.

Abchazské námořnictvo prohlásilo, že je připraveno vykonat rozkaz nejvyššího velitele ozbrojených sil, napsala agentura Interfax.

Abcházie hovoří o gruzínských pirátech
Abchazský prezident srovnal jednání gruzínských vojenských sil k akcím somálských pirátů, kteří zajímají lodě u východní Afriky. "Bohužel můžeme hovořit o gruzínských pirátech stejně tak, jako mluvíme o somálských, kteří zajímají lodě u afrického roku," prohlásil Bagapš.

Gruzínský zákon zakazuje jakoukoli ekonomickou aktivitu v separatistických regionech Abcházie a Jižní Osetie, která není schválena v Tbilisi. Cizinci vstupující na tato území bez povolení mohou být stíháni.

V pondělí byl turecký kapitán lodi zajištěné koncem srpna Gruzií odsouzen gruzínským soudem k 24 letům vězení za nelegální obchod a porušování gruzínského zákona o okupovaných územích. Loď plující pod panamskou vlajkou převážela ropu z Turecka do abchazské metropole Suchumi.

Soud má ještě rozhodnout o 16 členech posádky, kterou tvoří především Turci a Ázerbájdžánci. Loď a její náklad byly zkonfiskovány a budou prodány v dražbě, řekl Šengelja.

Abchazské úřady na tento případ ostře reagovaly a uvedly, že učiní opatření na ochranu dodávek nákladů v těch oblastech, které považují za své výsostné vody v Černém moři.

Rusko loni v srpnu svedlo bleskovou válku o kontrolu nad separatistickým gruzínským regionem Jižní Osetií. Vojenský konflikt, během něhož ruská vojska pronikla na gruzínské území, skončil porážkou Tbilisi. Moskva pak uznala již dříve vyhlášenou nezávislost proruské Jižní Osetie a dalšího separatistického gruzínského území Abcházie.

Autoři: ,