31. března 2016 14:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Abdeslam chce spolupracovat s Francií. Soud je odročen na 16. hodinu

Salah Abdeslam byl zadržen v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salah Abdeslam byl zadržen v Bruselu. | foto: Reuters/Lidovky.cz

BRUSEL Salah Abdeslam, zřejmě jediný přeživší pachatel listopadových pařížských teroristických útoků, se nebrání vydání do Francie a s tamními úřady chce spolupracovat. S odvoláním na čtvrteční prohlášení jeho právní zástupce o tom informovala agentura AFP.

Ve městě Kortrijk na severozápadě Belgie mezitím probíhá nová razie v souvislosti s nedávno zmařeným teroristickým útokem ve Francii.

Abdeslam se měl původně vyjádřit k evropskému zatykači, který na něj Francie vydala po atentátech z loňského 13. listopadu, už ve čtvrtek dopoledne. Soud ale jednání odročil na 16. hodinu. Neproběhne navíc v Bruselu, ale přímo ve vazební věznici s vysokou ostrahou v Bruggách, kde Belgie Abdeslama drží.

Abdeslama belgická policie dopadla po několika měsících pátrání 18. března v bytě v bruselské čtvrti Molenbeek, která je známá jako bašta radikálních islamistů. Šestadvacetiletý francouzský občan, který se narodil v Belgii rodičům marockého původu, zpočátku vydání do Francie odmítal, po bruselských teroristických útocích z 22. března ale své rozhodnutí změnil. Zároveň ovšem odmítl jakkoli spolupracovat s belgickými vyšetřovateli.

Ve čtvrtek Abdeslamův právní zástupce zopakoval, že se jeho klient vydání nebrání a naopak by si přál, aby proběhlo co nejrychleji. S francouzskými úřady chce posléze spolupracovat, uvedl člen týmu obhájce Svena Maryho Cédric Moisse.

Proti vydání Abdeslama do Francie nic nenamítá ani Belgie, sdělil agentuře AFP mluvčí prokuratury Eric Van der Sypt. Rozhodnutí o vydání či nevydání by mělo podle agentury padnout nejpozději do pátku. Vydání by se pak mohlo uskutečnit do deseti dnů.

Belgická policie mezitím zahájila ve městě Kortrijk na severozápadě Belgie novou razii v souvislosti se zmařeným teroristickým útokem ve Francii, z jehož plánování ve středu francouzské úřady obvinily islamistického radikála Redu Kriketa. Při Kriketově zadržení na pařížském předměstí Argenteuil ve čtvrtek minulý týden policie našla zbraně a menší množství výbušnin.

Kvůli Kriketově případu policie v Belgii už v uplynulých dnech zadržela dva lidi. Dalšího podezřelého Francouze dopadli policisté v nizozemském Rotterdamu.

ČTK