11. října 2017 10:17, aktualizováno  10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Absolutně nepřijatelné. Kyjev oficiálně odmítl Zemanovy návrhy na řešení krymské krize

Český prezident Miloš Zeman se podepsal do pamětní knihy před svým vystoupením... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman se podepsal do pamětní knihy před svým vystoupením... | foto: Twitter PACEČTK

KYJEV Návrhy českého prezidenta Miloše Zemana na řešení krymského problému označila ukrajinská diplomacie v oficiálním prohlášení za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Vyplývá to ze středečního stanoviska ministerstva zahraničí. Kyjev zároveň ocenil podporu a solidaritu ze strany české vlády a českého národa.

Zeman v úterý na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy označil ruskou anexi ukrajinského poloostrova za „fait accompli“, tedy za hotovou věc. Navrhl, aby se Kyjev a Moskva dohodly na kompenzaci, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.

Podle ukrajinské diplomacie je Zemanův návrh „pokusem prosadit nejen ústupek agresorovi, ale i legitimizaci anexe Krymu cestou ‚prodeje‘ části ukrajinského území“. 

V nynější Evropě je podle Kyjeva takový návrh absolutně nepřijatelný. „Ukrajina nikdy nebude se svým územím, se svými hodnotami a se svou svobodou obchodovat,“ uvádí se v prohlášení ministerstva zahraničí.

Současně s důraznou kritikou Zemanova stanoviska ministerstvo ocenilo „významnou podporu a solidaritu“ ze strany české vlády a českého národa. Podle prohlášení se tato podpora projevuje konkrétními skutky a praktickou pomocí.

Češi se za prezidenta omlouvají

Agentura Unian ve středu napsala, že Češi se omlouvají za slova svého prezidenta o Krymu. Na ukrajinské velvyslanectví v Praze docházejí vzkazy o podpoře a solidaritě, napsala agentura a její informaci na facebooku potvrdil i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis.

„Chci poděkovat desítkám Čechů, často zcela neznámým lidem, kteří nám dnes vyjádřili slova podpory a... omluvy. Vím dobře, že miliony českých přátel jsou solidární s Ukrajinci v našem boji proti ruským agresorům a okupantům. Jinak to nemůže být v zemi, jejíž národ dal světu Václava Havla,“ napsal ve facebooku velvyslanec.

Ruští politici považují úterní prohlášení Miloše Zemana za faktické uznání anexe Krymu, s žádnou kompenzací, kterou by měla Moskva Kyjevu vyplatit, ale v žádném případě nesouhlasí. Vyplývá to z reakcí ruských poslanců na prohlášení českého prezidenta na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PSRE) ve Štrasburku. Kreml ani ruské ministerstvo zahraničí zatím návrhy českého prezidenta nekomentovaly.

Podle předsedy zahraničního výboru Státní dumy Leonida Sluckého Zeman „fakticky uznal připojení Krymu k Rusku za hotovou věc, což lze jen přivítat“. Jeho návrh vyplatit Ukrajině kompenzaci ale odmítl. Rusko nikomu nic platit nebude, prohlásil Sluckij podle agentury Interfax.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz