Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Abú Musab Súrí: otec manuálu na džihád v Evropě, ‚měkkém podbřišku Západu‘

Afghánistán

  6:00
PAŘÍŽ - „Nepřítel je silný a mocný, my jsme slabí a chudí. Válka bude dlouhá. Naším jediným hlasem je revoluční džihád ve jménu Alláha.“ Autorem těchto slov je muž, z jehož ideologie a strategie vychází i teroristé z takzvaného Islámského státu: abú Musab Súrí, zvaný také Syřan.

Abú Musab Súrí, zvaný také Syřan, vybízel k útokům na Evropu, která je podle něj „měkkým podbřiškem“ Západu. foto: TwitterReprofoto

Právě tento islamista, narozený v roce 1958 v syrském Aleppu, je považován za autora myšlenky džihádu prováděného samostatnými nezávislými buňkami či jednotlivci, kteří mají za cíl vyvolat v Evropě občanskou válku. Své myšlenky shrnul Mustafa Sitt Marjam Nasar, jak zní jeho pravé jméno, v 2500stránkové knize Výzva ke světovému islámskému odporu.

Vše o teroru v Bruselu

V Belgii začíná třídenní smutek.

Syřan už mezi radikálními islamisty patří k veteránům. Francouzský deník Le Figaro, který přinesl po útocích v Paříži jeho portrét, připomněl jeho angažmá při povstání Muslimského bratrstva v Hamě, které v roce 1982 krvavě potlačil tehdejší syrský vůdce Háfiz Asad.

O pět let později se Syřan přesunul do Afghánistánu, aby tam bojoval proti sovětským okupantům. Do této země se vrátil ještě jednou, v roce 1996, kdy už bylo u moci fundamentalistické hnutí Taliban.

Belgie, evropská líheň džihádu. Žádná jiná země EU ‚nedodala‘ tolik lidí Islámskému státu

Syřan tehdy sloužil jako spojka mezi Talibanem a al-Káidou na straně jedné a západními médii na straně druhé. Právě on tak zprostředkoval slavný rozhovor Usámy bin Ládina s americkou televizí CNN. „Působil jako opravdový intelektuál, vyznal se v historii a udělal na mě větší dojem než bin Ládin,“ vzpomínal později reportér Peter Bergen.

‚Měkký podbřišek‘ Západu

V době, kdy psal Syřan svůj „manuál“, přicházela právě al-Káida o své afghánské útočiště. Novou myšlenkou v knize je především koncept decentralizovaného džihádu, který nazval „nizam la tanzim“ (systém, ne organizace). Radil proto vytvářet samostatné, na centru nezávislé buňky nebo přímo útoky takzvaných osamělých vlků. Jejich cílem měli být především Židé, dále muslimští odpadlíci – tedy ti, kteří nesdílejí radikální verzi islámu – a sportovní události.

Guru džihádu, 69 let. Francie polapila ‚Bílého emíra‘, šedou eminenci teroru

Na rozdíl od bin Ládina, který se soustředil spíš na útoky proti USA, dává Syřan přednost terorismu v Evropě, kterou považuje za „měkký podbřišek“ Západu. Ostatně prostředí zná velmi dobře – žil v Paříži, Londýně i Andalusii a díky své španělské manželce vlastní i tamní pas. Opakované atentáty na evropské půdě podle něj povedou ke zvýšené islamofobii, která bude evropské muslimy tlačit k radikalismu.

Muž, který je podezřelý z útoku na bruselské letiště.
Muž, který je podezřelý z útoku na bruselské letiště.

„Muslimové v západních zemích si brzy budou muset vybrat, jestli chtějí být odpadlíky a vyznávat náboženství nevěřících, které prosazuje Bush, Obama, Blair, Cameron, Sazkozy a Hollande, anebo podniknout hidžru do Islámského státu a uniknout tak perzekuci nevěřících,“ rozvíjí Syřanovu myšlenku jedno z loňských vydání časopisu IS Dábiq.

Syřan by měl zřejmě z rétoriky svých žáků radost. Poté, co byl zatčen v Pákistánu a strávil několik let ve vězeních CIA, ho Američané předali Sýrii. Po začátku války se objevily zprávy, že byl propuštěn, šéf al-Káidy Ajmán Zavahrí to ale před dvěma lety popřel. Ideolog je tak podle všeho nadále v syrském vězení.

Autor: