Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Adenauer chtěl za Západní Berlín kus NDR

Svět

  14:39
BERLÍN - Konrad Adenauer chtěl vyměnit Západní Berlín za část NDR. Bývalého západoněmeckého kancléře prý od tohoto plánu neodradila ani stavba Berlínské zdi. Podle magazínu Der Spiegel to dokládají doposud přísně utajované dokumenty německé vlády.

Srpen 1989. Mladý pár se dívá na Brandenburskou bránu z Pariser Platz tehdy ještě ve východním Berlíně. foto: Reuters

Kancléř Adenauer, který se netajil skepsí ohledně možnosti brzkého znovusjednocení Německa, však už předtím oslovil Američany s nápadem, jenž měl "problém jménem Berlín" natrvalo vyřešit. Ministrovi zahraničí Deanu Ruskovi podle dokumentů získaných Spiegelem navrhl, aby USA učinily SSSR nabídku vyměnit Západní Berlín za Durynsko a část Saska a Meklenburska. Ty tehdy patřily NDR a připadly by západnímu Německu.

PŘED 50 LETY ROZDĚLILA BERLÍN ZEĎ  

Šéf bonnské vlády vycházel z rozložení sil na samém konci druhé světové války, kdy sovětská armáda osvobodila celý Berlín a západní jednotky se dostaly na severu Německa až k meklenburskému Schwerinu a na východě až za saské Lipsko.

Na základě dohod o správě poraženého Německa pak Moskva přenechala USA, Británii a Francii kontrolu nad západními sektory Berlína a ty jí naopak přepustily dohled nad celým severovýchodem dnešního Německa, z něhož na konci 40. let vznikla NDR.

Unikátní srovnání serveru Lidovky.cz

Adenauer v roce 1961 Ruskovi navrhl tyto kroky vrátit. Američané měli podle něj po Sovětech požadovat, aby znovu navrátili území, z něhož se západní mocnosti po válce stáhly výměnou za "eliminování spojeneckých práv v Berlíně".

Po 13. srpnu 1961, kdy okolo Západního Berlína začala vyrůstat zeď, předložil kancléř svůj plán podle dokumentů i Kennedymu. Der Spiegel v této souvislosti připomíná, že Adenauer na stavbu zdi reagoval bez velkých emocí a nijak proti ní neprotestoval.

Moc prý přitom nevěřil, že by sovětský vůdce Nikita Chruščov na jeho iniciativu přistoupil. Postoupením regionu okolo Lipska a Halle by totiž ekonomicky slabá NDR přišla o jedno ze svých klíčových průmyslových center.

'UMĚNÍ PŘEVLEKU'

"Pokud by na to Sověti oproti očekávání přistoupili, byla by to pro nás výhodná výměna," poznamenal v dubnu 1962 Adenauerův hlavní zahraničněpolitický poradce Horst Osterheld.

Washington se podle Spiegelu zabýval touto myšlenkou velmi vážně a Rusk mimo jiné upozornil Kennedyho na nutnost v takovém případě přestěhovat obyvatele Západního Berlína do Spolkové republiky. Nevylučoval přitom, že by Moskva mohla s tímto řešením berlínské otázky souhlasit. Nakonec od něj ale ustoupil americký prezident, a to ještě dříve, než se USA pokusily SSSR tento výměnný obchod navrhnout.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...