25. ledna 2012 10:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Aerolinky musely kvůli sluneční bouři odklánět lety

Sluneční bouře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sluneční bouře (ilustrační foto) |

WASHINGTON Geomagnetická bouře na Slunci donutila americké aerolinky odklonit několik letů nad severním pólem. Vážnější problémy však nezpůsobila.

Mluvčí americké společnosti Delta Airlines uvedl, že opatření se týkala spoji mezi Detroitem a asijskými městy Šanghají, Pekingem a Hong Kongem. Více na jih musela odklonit několik letů i společnost United Airlines.

Americký úřad pro letectví nicméně žádné varování nevydal. "Náš úřad pečlivě bouři sleduje už několik dní. Zatím záření nepřesáhlo míru nutnou k vyhlášení stavu pohotovosti", uvedl úřad.

Astronauti v bezpečí
Podle NASA je všech šest astronautů, kteří v současnosti pobývají na Mezinárodní vesmírné stanici mimo nebezpečí. Ačkoliv se jedná o nejsilnější geomagnetickou bouři na Slunci za posledních šest let, záření způsobilo jen minimální problémy, uvádí americká stanice ABC.

Solární erupce neboli bouře se odehrává v jasně zářícím okolí Slunce, kde se vyvine intensivní magnetické pole. Sluneční erupce je známa tím, že může zasáhnout elektrické přenosy mnoha pozemských komunikačních zařízení, včetně počítačů, mobilních telefonů, pagerů a automobilů.

Lidovky.cz