Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

AfD zajistili úspěch v Meklenbursku znechucení voliči, říká politoložka Lizcová

Svět

  18:20
PRAHA/BERLÍN - Šok, katastrofa, masakr. Takovými výrazy označily německé deníky ztrátu hlasů strany CDU kancléřky Angely Merkelové v lokálních volbách ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. Politoložka Zuzana Lizcová z Asociace pro mezinárodní otázky však míní, že pro celostátní měřítko nemá ztráta CDU zásadní význam. „Meklenbursko je malý a okrajový region. Navíc CDU není jedinou stranou, která ztratila,“ řekla Lizcová. Zásadnější je podle ní potvrzení popularity pravicově populistické AfD. Je to výstraha pro celou tradiční politickou reprezentaci, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Členové protiislámské strany Leif-Erik Holm (vlevo) a Beatrix von Storchová se radují z výsledků zemských voleb v Meklenbursku-Předním Pomořansku. foto: APČTK

Lidovky.cz: Je výsledek nedělních voleb v Meklenbursku-Předním Pomořansku pro stranu CDU skutečně takový „masakr“, jak se v pondělních vydáních vyjadřovala německá média?

Na první pohled je ten výsledek pro CDU skutečně velice nepříjemný. Poprvé v historii skončila v pořadí politických stran až třetí za pravicově-populistickou Alternativou pro Německo (AfD), která se dostala z nuly na dvacet procent hlasů. Svoji symbolickou hodnotu má i fakt, že v Meklenbursku-Předním Pomořansku má svůj domovský volební obvod kancléřka Angela Merkelová. CDU, která se propadla o čtyři procenta, ale zároveň zdaleka není jedinou stranou, která ztratila. Vítězní sociální demokraté i Levice přišli o pět procent, ze zemského parlamentu vypadli Zelení.

Lidovky.cz: Odkud brala strana AfD jako nový subjekt hlasy v porovnání s posledními volbami v roce 2011?

KDO JE ZUZANA LIZCOVÁ?

Zuzana Lizcová je analytička Výzkumného centra AMO, zaměřuje se na německy mluvící země, jejich působení v mezinárodním kontextu a bilaterální vztahy s Českou republikou. V roce 2011 absolvovala doktorský studijní program Mezinárodní teritoriální studia na IMS FSV UK. Tam také působí jako externí pedagog. Publikuje rozhovory s významnými osobnostmi – politiky, spisovateli a umělci.

AfD, která u občanů boduje zejména svojí ostrou protipřistěhovaleckou rétorikou, dovedla především mobilizovat dosavadní nevoliče. Od nich získala více než třetinu svých hlasů. Zhruba po patnácti procentech voličů pak získala od ostatních politických stran: SPD, CDU, Levice a NPD.

Lidovky.cz: Proč ztratila strana kancléřky Merkelové?

K propadu hlasů CDU došlo díky kombinaci celostátních a regionálních faktorů. V předvolebním boji nehrála prakticky žádnou roli místní témata, diskutovalo se hlavně o celostátní azylové a imigrační politice. Svoji váhu tak jistě měla nespokojenost části občanů s přistěhovaleckou politikou německé vlády. Toto téma označila za důležité při svém rozhodování asi polovina voličů.

V regionu je CDU v posledních deseti letech v relativně nevděčné roli menšího partnera ve velké vládní koalici, nezaujal ani její volební lídr Lorenz Caffier.

Lidovky.cz: Může mít ten výsledek nějaký větší vliv na aktuální celostátní politiku?

Bezprostředně zřejmě ne. Meklenbursko-Přední Pomořansko je spíše malý a okrajový region, který je se zhruba 1,6 miliony obyvatel třetí nejméně lidnatou spolkovou zemí. Podobně jako jiné postkomunistické spolkové země, se potýká s řadou specifických problémů – demokratickými změnami, relativně vysokou nezaměstnaností, menším zakotvením tradičních politických stran. Je zde také výrazně nižší podíl přistěhovalců než ve starých spolkových zemích.

Lidovky.cz: Za rok budou federální volby, jaké signály vysílají směrem k nim výsledky voleb ve spolkových zemích, nejen nyní v Meklenbursku, ale i těch v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falci a Sasku-Anhaltsku, které se konaly na jaře?

Volby v Meklenbursku jsou významné proto, že jejich výsledek zapadá do dlouhodobějšího trendu – AfD zaznamenala výrazné úspěchy už právě v trojích jarních zemských volbách a očekává se, že uspěje i za dva týdny v hlavním městě Berlíně. Aktuální výsledky voleb je třeba především vnímat jako výstrahu celé tradiční politické reprezentaci. Zhruba polovina voličů dala podle průzkumů svůj hlas AfD nikoli proto, že by věřili v její politické cíle a schopnosti, ale kvůli nespokojenosti s vládnoucí elitou v zemi. Tradiční strany přestanou ztrácet teprve tehdy, když se jim podaří přesvědčit voliče, že berou vážně jejich obavy a přinášejí skutečná řešení společenských problémů.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat