28. července 2017 10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pákistánský premiér rezignoval kvůli korupci. Vaz mu zlomil i ‚neexistující‘ font od Microsoftu

Přestaňte s útoky drony, žádal v Bílém domě premiér Pákistánu Šaríf | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přestaňte s útoky drony, žádal v Bílém domě premiér Pákistánu Šaríf | foto: Reuters

Islámábád Pákistánský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že premiér Naváz Šaríf je nezpůsobilý vykonávat úřad, ten následně podal demisi. Předseda vlády čelí obvinění z korupce a na svou funkci rezignoval. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů. Podle nejvyššího soudu by měl z funkce odejít také ministr financí Išak Dar.

„Naváz Šaríf je nezpůsobilý zastávat úřad,“ sdělil nejvyšší soud. „Nemůže již být čestným členem parlamentu a končí v úřadu premiéra,“ dodal. Jak uvedla agentura AP, podle pákistánských zákonů má nejvyšší soud pravomoc premiéra z funkce odvolat.

Soud rovněž nařídil, aby bylo zahájeno vyšetřování premiéra a jeho rodinných příslušníků pro podezření z korupce. Šaríf v minulosti opakovaně odmítl, že by jednal nezákonně, a tvrdí, že obvinění jsou politicky motivována. Šarífovi spojenci hovoří o spiknutí.

V prohlášení Šarífova úřadu se nicméně uvádí, že Šaríf má vůči verdiktu „velké výhrady“ a že je připraven využít všechny své „právní možnosti“.

Větší bohatství než příjmy

Vyšetřovací komise jmenovaná Nejvyšším soudem již počátkem tohoto měsíce dospěla k závěru, že Šarífova rodina nahromadila podstatně větší bohatství, než odpovídá jejím příjmům.

V uniklých dokumentech z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, která daným osobám pomáhala peníze ukrývat, je zmíněna Šarífova dcera a dva jeho synové. Skandál vyšel na světlo loni v dubnu.

Převádění peněz do offshorových firem samo o sobě není nezákonné. Podle expertů ale dokumenty mohou poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech.

Zpráva pákistánské vyšetřovací komise se zaměřila mimo jiné na to, kde Šarífova rodina získala prostředky na koupi několika luxusních bytů v Londýně. Podle vyšetřovatelů, kteří premiéra a jeho příbuzné dva měsíce vyslýchali, výnosy z podnikání Šarífa a jeho příbuzných nemohly na zakoupení takto drahých nemovitostí stačit.

Fontem Calibri to napsat nešlo

Šarífovi neúmyslně pomohla zlomit vaz i jeho dcera Mariam. Nečekaným důkazem o jejím zapojení do korupčního jednání je font (specifická sada znaků) od společnosti Microsoft. Dokumenty, kterými chtěla dokázat, že byla pouze poradkyní firem, které londýnské byty koupily, jsou totiž zřejmě později, než jaké na nich bylo uvedeno datum.

Uvedený čas vzniku textů psaných fontem Calibri je únor 2006. Ve skutečnosti se však uvedený font začal komerčně využívat až od následujícího roku. Proto je Mariam Šarífová podezřelá, že dokumenty zfalšovala. Sociální sítě promptně celou aféru pojmenovala „Fontgate“.

Podle internetové encyklopedie Wikipedie začal Microsoft font Calibri vyvíjet v roce 2004, oficiálně jej však veřejnost ve svých počítačích mohla začít používat až od 30. ledna 2007 spolu se spuštěníém operačního systému Windows Vista a novou verzí textového editoru Microsoft Office 2007.

Stránka na Wikipedii měla průměrnou návštěvnost 500 lidí za den. 11. a 12. července letošního roku se vyšplhala dohromady na 150 tisíc. Wikipedia, jejíž obsah může editovat každý zaregistrovaný, dokonce musela zablokovat snahy o přepis stránky. Pokusy přepsat datum uvedení Calibri na trh na rok 2004 zastavila s tím, že se musí počkat, až bude celý spor rozřešen.

Zpráva rovněž poukázala na podezřelé finanční dary a půjčky od firem se sídlem v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Británii, které mířily k Šarífovi, jeho synovi a společnostem s nimi spojeným.

Premiérova rodina již dříve vlastnictví offshoreových firem přiznala, nezákonné jednání ale popírá.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz