20. června 2009 19:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Afghánistán: Americký reportér únoscům po sedmi měsících uprchl

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

NEW YORK Reportér amerického listu The New York Times David Rohde, který byl před sedmi měsíci v Afghánistánu unesen příslušníky hnutí Taliban, svým věznitelům utekl. List to dnes oznámil v internetovém vydání a upřesnil, že o Rohdeho únosu ani on ani další sdělovací prostředky neinformovaly z obavy o novinářův život.

Únosci Rohdeho zajali spolu s afghánským reportérem Tahirem Ludinem a jejich řidičem Asadulláhem Mangalem 10. listopadu 2008 v blízkosti Kábulu.

Řidič neuprchl
Následujících sedm měsíců je zadržovali v hornaté oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem. Rohde patřil k týmu The New York Times, který odjel do Afghánistánu v květnu loňského roku informovat o dění v této zemi i v sousedním Pákistánu.

Rohdemu se podařilo spolu s Ludinem přelézt zeď komplexu v pákistánské oblasti Severní Vazíristán. Našli pákistánského vojáka, který je dovedl do kasáren, odkud byli letecky přepraveni na americkou vojenskou základnu Bagrám v Afghánistánu. Řidiči se uniknout nepodařilo. Rohde je podle dostupných informací v dobrém zdravotním stavu, Ludin si při útěku zranil nohu.

Radost z Rohdeho útěku má především jeho manželka Kristen Mulvihillová, s níž je ženatý devět měsíců. "Jsme spolu tři čtvrtě roku," řekla, "a z nich sedm byl David v zajetí." Podrobnosti o úsilí rodiny i novinářova domovského listu dosáhnout propuštění rukojmích nebyly zveřejněny; jen informace, že nebylo vyplaceno žádné výkupné.

Pullitzerova cena za reportáže
Jednačtyřicetiletý Rohde chystal v Kábulu knihu o americké úloze v Afghánistánu. Do listu The New York Times nastoupil v roce 1996 poté, co získal Pullitzerovu cenu za své reportáže dokumentující masakry bosenských Muslimů ve Srebrenici. Tehdy byl reportérem amerického listu Christian Science Monitor.

ČTK