Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Whistleblower zkritizoval britskou evakuaci z Kábulu. Kvůli ‚chaotické‘ diplomacii prý zemřeli lidé

Britští vojáci nasazení do evakuační operace v Kábulu (15. srpna 2021) foto: AP

Britské ministerstvo zahraničí kvůli organizačním selháním zvládlo pomoci jen malému zlomku Afghánců, kteří jej v létě žádali o asistenci, když nad jejich vlastí přebíralo kontrolu radikální hnutí Tálibán. Tvrdí to někdejší pracovník ministerstva ve zprávě předložené poslancům. „Dysfunkční“ a „chaotické“ působení britské diplomacie podle ní stálo některé lidi život.
  11:39

Nelichotivé hodnocení poskytl zahraničnímu výboru britské Dolní sněmovny Raphael Marshall, který se po srpnovém kolapsu Západem podporované vlády v Kábulu přihlásil do zvláštní pracovní skupiny ministerstva. 

Práci krizového týmu podle něj komplikoval nedostatek personálu nebo to, že nikdo z členů nebyl odborníkem na situaci v Afghánistánu a neuměl místní jazyky. V jistém momentě byl prý Marshall jediným, kdo vyhodnocoval žádosti o evakuace, přičemž musel rozhodovat o osudech lidí bez patřičných podkladů.

Británie při překotném vývoji v Afghánistánu spojeném s odchodem zahraničních vojsk letecky evakuovala 15 tisíc lidí. Bylo mezi nimi 5 tisíc Britů, 8 tisíc dospělých Afghánců a dva tisíce dětí, uvádí BBC

Spojené království se podobně jako další západní země snažilo evakuovat Afghánce s vazbami na zahraniční vojenské a diplomatické operace, kteří se obávali odplaty ze strany bojovníků Tálibánu.

Podle Marshalla rozhodování o tom, kdo má nárok na místo v evakuačním letu, postrádalo systematičnost. Bývalý diplomat, který na ministerstvu skončil v září po tříletém působení, sdělil poslancům, že o evakuaci požádalo kvůli vazbám na Británii až 150 tisíc Afghánců, přičemž méně než pěti procentům z nich se dostalo nějaké pomoci. 

„Je zjevné, že některé z těch, které jsme tam nechali, od té doby zavraždil Tálibán,“ uvádí Marshall. Ve své zprávě kritizuje i tehdejšího ministra zahraničí Dominika Raaba, který údajně otálel při rozhodování a „situaci plně nerozuměl“. 

Raab tehdy čelil kritice kvůli tomu, že v době, kdy Tálibán završoval návrat k moci, pobýval na dovolené v Řecku. O měsíc později byl při reorganizaci kabinetu přesunut do čela ministerstva spravedlnosti.

Raději psy, než lidi?

Vládní mluvčí v reakci na nová odhalení ohledně evakuací z Afghánistánu zdůraznil „neúnavnou práci“ úředníků při této extrémně složité operaci. Nejmenovaný zdroj blízký Raabovi sdělil BBC, že hlavním problémem bylo tehdy ověřování identity lidí a zajišťování jejich bezpečného přesunu, nikoli pomalé rozhodování.

Samotný ministr spravedlnosti pak v úterním vystoupení v televizi Sky News odmítl, že by vláda při letní operaci upřednostnila „blaho zvířat před osobami“. Reagoval tak na Marshallův popis evakuace 170 psů a koček z útulku charitativní společnosti bývalého britského vojáka Paula Farthinga. 

Podle whistleblowera se tak stalo na úkor pomoci britským občanům a místním zájemcům o evakuaci, „včetně Afghánců, kteří sloužili s britskými vojáky“. 

Bulvární list Daily Mail píše, že vojáci pověření eskortováním zvířat na kábulské letiště by jinak byli nasazeni na podporu evakuace lidí.

Podle deníku The Guardian byla Marshallova tvrzení brána jako natolik závažná, že vedla na konci léta ke spuštění interního vyšetřování na ministerstvu zahraničí. Jeho závěry zatím publikovány nebyly, nicméně je pravděpodobné, že přispělo k odchodu Raaba z čela resortu, dodává list.

24. srpna 2021

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat