Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Další útok v afghánském Dželálábádu, bomba usmrtila pět lidí. Terčem byl opět vůz Tálibánu

V Afghánistánu o víkendu proběhlo několik bombových útoků. (18. září 2021) foto: AP

Podruhé během dvou dní zažilo afghánské město Dželálábád bombový útok. Terčem se stejně jako v sobotu stalo vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které v Afghánistánu vládne od poloviny srpna. Incident si podle prvních zpráv vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. K útokům se dosud nikdo nepřihlásil, ani Tálibán se zatím nevyjádřil.
  15:17

Terčem útoků se v sobotu i v neděli stala vozidla bezpečnostních složek, které nyní podléhají Tálibánu. Uvedla to agentura AP s odvoláním na svědky. Jsou to první vražedné atentáty od stažení posledních amerických jednotek na konci srpna po 20 letech operací v zemi.

Bašta IS se otřásla výbuchy, nejméně dva lidé přišli v Dželálábádu o život

Už v sobotu si vyžádala série bombových útoků v Dželálábádu nejméně dva či tři mrtvé a skoro dvě desítky zraněných.

Město a jeho okolí jsou pokládány za baštu teroristické organizace Islámský stát-Chorásán, tedy radikálnějších rivalů nyní vládnoucího hnutí Tálibán.

Teroristická organizace Islámský stát-Chorásán se přihlásila ke krvavému atentátu z 26. srpna u kábulského letiště, kde o život přišlo nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků amerických ozbrojených sil.

Tálibán ve snaze vládnout zemi čelí velkým ekonomickým i bezpečnostním problémům. Rostoucí problém představují právě povstalci z hnutí Islámský stát.

Hnutí se snaží vystupovat jako garant bezpečnosti, ale veřejnost zůstává podezíravá ohledně jeho záměrů. Problémům nicméně čelil Afghánistán i před převzetím moci Tálibánem, včetně chudoby a těžké závislosti na zahraniční pomoci.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat