Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Afghánská armáda prý dobyla zpět město Kunduz. Taliban to popírá

Afghánští polisté zajišťují tělo mrtvého bojovníka Talibánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánští polisté zajišťují tělo mrtvého bojovníka Talibánu. | foto: Reuters

KÁBUL Afghánské jednotky během čtvrteční ranní ofenzivy znovu dobyly nejdůležitější části města Kunduz, kterého se v pondělí zmocnilo islamistické hnutí Taliban. S odvoláním na dva afghánské zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Detaily celé operace nebyly známé, rovněž nebylo jasné, jaké oblasti jsou nyní pod vládní kontrolou. Mluvčí Talibanu nicméně tyto informace popřel. Jeho bojovníci prý stále odolávají vládním silám v centru Kunduzu a kontrolují většinu zbytku města.

Ministerstvo obrany uvedlo, že při nočních bojích padlo 150 příslušníků Talibanu a 90 dalších utrpělo zranění. Tyto informace nebylo ale možné ověřit z nezávislých zdrojů. Ve středu ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že během střetů ve městě zahynulo nejméně 30 lidí, převážně civilistů, a 340 zraněných bylo přijato do nemocnic.

„Afghánské bezpečnostní síly získaly během noci po tvrdých bojích kontrolu nad městem Kunduz,“ sdělil guvernér Kunduzu Hamdulláh Daníší. „Poté, co přijely posily, začala masivní operace uvnitř Kunduzu, Taliban již nedokázal klást odpor a utekl,“ dodal. Ofenziva údajně začala ve středu kolem 23:00 místního času (před 21:00 SELČ) a skončila ve čtyři hodiny ráno.

Vlajku Talibanu vystřídala vlajka Afghánistánu

„Získali jsme ho zpět a byl vyčištěn od teroristů, nepřítel utrpěl těžké ztráty,“ uvedl na komunitní síti Twitter mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sidikkí. Podle mluvčího Talibanu Zabiulláha Mudžáhida ale boje stále pokračují. „Tvrzení nepřátel ohledně situace v Kunduzu nejsou pravdivá,“ dodal s tím, že bojovníci Talibanu i nadále odolávají afghánským vojákům. „Do bojů jsou zapojeny také americké síly, ale pořád se bráníme,“ řekl Mudžáhid.

Nad městem stále vlaje vlajka Talibanu, tvrdil rovněž mluvčí hnutí. Místní svědci citovaní agenturou AFP ale naopak uvedli, že bílou vlajku s černým nápisem „Není boha krom Alláha a Mohamed je jeho prorok“, kterou vyvěsil Taliban v pondělí na centrálním náměstí v Kunduzu, vystřídala afghánská černo-červeno-zelená vlajka.

Mluvčí koaličních vojsk neupřesnil, jakou roli zahraniční vojáci v nočních bojích sehráli. Konstatoval pouze, že v Kunduzu působí v roli poradců, a „v případě nutnosti se brání útokům“. Mluvčí americké armády plukovník Brian Tribus sdělil, že od pondělí americké letectvo provedlo pět náletů na pozice Talibanu v oblasti Kunduzu.

Výkonný premiér Afghánistánu Abdulláh Abdulláh ve středu prohlásil, že krize v Kunduzu ukazuje nutnost setrvání mezinárodních jednotek v zemi. „Pokud tomu dobře rozumím, názor všech (amerických) armádních generálů a představitelů na místě... i našeho bezpečnostního a vojenského vedení je, že je třeba ponechat (zahraniční vojáky v Afghánistánu) i po roce 2016,“ řekl.

Obsazení strategického a relativně bohatého třistatisícového města Kunduz bylo největším úspěchem hnutí Taliban od jeho svržení v roce 2001. Kunduz leží na strategické křižovatce cest spojujících Afghánistán s Pákistánem, Čínou a Střední Asií a stejnojmenná okolní provincie patří k nejvýznamnějším zemědělským oblastem země.počet amerických vojáků v Afghánistánu měl snížit ze stávajících asi 10.000 zhruba na polovinu. Operovat by měli pouze ze základen v Kábulu a Bagrámu. Do konce roku 2016 by měla odejít většina ostatních a v Afghánistánu by jich mělo zůstat pouze pár set na ochranu velvyslanectví a dalších amerických zájmů.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?