Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Afghánská Velká rada schválila propuštění 400 členů Tálibánu, mělo by to přispět k zahájení mírových jednání

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Kábul Afghánská Velká rada (Lója džirga) v neděli schválila propuštění 400 vězněných členů tvrdého jádra hnutí Tálibán. Sdružení kmenových stařešinů a politických a náboženských vůdců to potvrdilo v prohlášení vydaném na závěr svého třídenního zasedání.

Propuštěním těchto skalních členů podmiňoval Tálibán zahájení mírových jednání s afghánskou vládou. Mluvčí Tálibánu rozhodnutí rady uvítal. Uvedl, že hnutí je připraveno zahájit mírové rozhovory do deseti dnů od propuštění vězňů.

„V zájmu odstranění překážky nastartování mírového procesu a ukončení krveprolévání schvaluje Velká rada propuštění 400 příslušníků Tálibánu,“ citovala ze závěrečného usnesení Velké rady agentura Reuters. Jen několik minut po rozhodnutí rady informoval afghánský prezident Ašraf Ghaní, že ještě v neděli rozhodnutí o propuštění vězňů podepíše.

Afghánská vláda svolala její shromáždění do Kábulu v pátek, aby členové džirgy rozhodli o osudu stovek vězňů, jejichž propuštěním Tálibán podmiňoval svou ochotu zahájit mírové rozhovory s vládou.

Mezi 400 vězni jsou členové Tálibánu obvinění z mnoha útoků proti civilistům i cizincům, například bombového útoku z roku 2017 nedaleko německé ambasády v Kábulu, při kterém zahynulo přes 150 lidí. Jak poznamenala agentura Reuters, i když Tálibán souhlasil se zahájením mírových rozhovorů, nijak se nezavázal ke klidu zbraní. „Příměří je a bude důležitou součástí rozhovorů,“ uvedl mluvčí radikálů.

Afghánská Velká rada je svolávána, je-li třeba rozhodnout o otázkách mimořádně závažných pro stát. Poprvé od roku 2013 se sešla letos v květnu, po pětidenním jednání vyzvala afghánskou vládu a povstalecké hnutí Tálibán k „okamžitému a trvalému“ příměří.

Islamistické hnutí Tálibán jedná o podmínkách ukončení občanské války se Spojenými státy, odmítalo ale zatím mluvit přímo s afghánskou vládou, kterou považuje za loutkový režim v područí USA. Také pozvání na květnové zasedání Velké rady Tálibán odmítl.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...