Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Afghánská Velká rada schválila propuštění 400 členů Tálibánu, mělo by to přispět k zahájení mírových jednání

Svět

  9:19aktualizováno  20:08
Kábul - Afghánská Velká rada (Lója džirga) v neděli schválila propuštění 400 vězněných členů tvrdého jádra hnutí Tálibán. Sdružení kmenových stařešinů a politických a náboženských vůdců to potvrdilo v prohlášení vydaném na závěr svého třídenního zasedání.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Propuštěním těchto skalních členů podmiňoval Tálibán zahájení mírových jednání s afghánskou vládou. Mluvčí Tálibánu rozhodnutí rady uvítal. Uvedl, že hnutí je připraveno zahájit mírové rozhovory do deseti dnů od propuštění vězňů.

„V zájmu odstranění překážky nastartování mírového procesu a ukončení krveprolévání schvaluje Velká rada propuštění 400 příslušníků Tálibánu,“ citovala ze závěrečného usnesení Velké rady agentura Reuters. Jen několik minut po rozhodnutí rady informoval afghánský prezident Ašraf Ghaní, že ještě v neděli rozhodnutí o propuštění vězňů podepíše.

Afghánská vláda svolala její shromáždění do Kábulu v pátek, aby členové džirgy rozhodli o osudu stovek vězňů, jejichž propuštěním Tálibán podmiňoval svou ochotu zahájit mírové rozhovory s vládou.

Mezi 400 vězni jsou členové Tálibánu obvinění z mnoha útoků proti civilistům i cizincům, například bombového útoku z roku 2017 nedaleko německé ambasády v Kábulu, při kterém zahynulo přes 150 lidí. Jak poznamenala agentura Reuters, i když Tálibán souhlasil se zahájením mírových rozhovorů, nijak se nezavázal ke klidu zbraní. „Příměří je a bude důležitou součástí rozhovorů,“ uvedl mluvčí radikálů.

Afghánská Velká rada je svolávána, je-li třeba rozhodnout o otázkách mimořádně závažných pro stát. Poprvé od roku 2013 se sešla letos v květnu, po pětidenním jednání vyzvala afghánskou vládu a povstalecké hnutí Tálibán k „okamžitému a trvalému“ příměří.

Islamistické hnutí Tálibán jedná o podmínkách ukončení občanské války se Spojenými státy, odmítalo ale zatím mluvit přímo s afghánskou vládou, kterou považuje za loutkový režim v područí USA. Také pozvání na květnové zasedání Velké rady Tálibán odmítl.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat