Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Afghánská vláda a Taliban u jednoho stolu. Blíží se konec války?

Svět

  10:29
WASINGTON - Zástupci afghánské vlády začali jednat na vysoké úrovni s radikálním hnutím Taliban o ukončení války v zemi. Radikálové při rozhovorech poprvé mluví i za nejvyšší vedení Talibanu, včetně vůdce hnutí mully Muhammada Umara. S odvoláním na arabské a afghánské zdroje to napsal deník The Washington Post (WP).

Afghánský prezident Hamíd Karzáí foto: Reuters

"Velmi vážně hledají cestu ven (z konfliktu)," řekl listu jeden zdroj
blízký Talibanu. Vedení hnutí se podle něj obává, že s pokračujícím
konfliktem poroste vliv radikálnějších členů, kteří je připraví o vliv.
"Kvůli tomu jsou si absolutně jisti, že bez ohledu na výsledek války nejsou v pozici vítězů," doplnil zdroj.

Loňské rozhovory bez výsledku
Afghánská vláda jednala s Talibanem už loni v Saúdské Arábii. Rozhovory o případném ukončení konfliktu a zapojení radikálů do vlády ale tenkrát skončily bez výsledku.

Podle zdrojů WP současné rozhovory začínají v době, kdy se mění názor americké vlády na možné řešení konfliktu. Administrativa prezidenta Baracka Obamy údajně rozhovory podporuje, protože je přesvědčena, že čistě vojenskými prostředky válku v Afghánistánu ukončit nelze. Američané přitom letos poslali do země dalších 30.000 vojáků a Obama slíbil, že začne jednotky stahovat příští léto.

O začátku jednání mezi radikály a afghánskými představiteli mluvil minulý týden i velitel mezinárodních sil v Afghánistánu David Petraeus. Podle něj Taliban hledá cestu, jak navázat s Karzáího vládou kontakt. "To je způsob, jak ukončit podobný druh povstání," řekl Petraeus.

Generál David Petraeus

Mluvčí Pentagonu Geoff Morrell však v úterý prohlásil, že podle jeho
informací jsou kontakty mezi Karzáího kabinetem a Talibanem jen v zárodečné fázi. "Myslím, že je příliš brzy na to, abychom předpokládali, že je zde širší pohyb směrem k usmíření," citovala Morrella agentura Reuters.

Bojové operace proti Talibanu pokračují
Morrell zdůraznil, že zprávy o zahájení rozhovorů nebudou znamenat konec bojových operací proti Talibanu. "Musíme proti Talibanu a dalším extremistům v Afghánistánu bojovat agresivněji, aby pocítili takový tlak, že to povede k usmíření (s afghánskou vládou)," řekl.

Intenzivnější boje před uzavřením dohody očekává i Staffan de Mistura, který v Afghánistánu zastupuje OSN. "Obě strany vyvinou maximální tlak, aby si zajistily lepší pozici při tom takzvaném vyjednávání," řekl.

Hnutí Taliban přišlo o moc v Afghánistánu po americké invazi v roce 2001. V následujících devíti letech jeho ozbrojenci bojovali proti mezinárodním jednotkám i nově vznikající afghánské armádě. V posledních letech se konflikt vyostřil a letošní rok přinesl nejvíc obětí na straně mezinárodních sil. Od začátku roku přišlo o život přes 530 zahraničních vojáků.

Autoři: ,