3. dubna 2011 12:48, aktualizováno  14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Afghánské bouře proti pálení Koránu: 25 obětí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Dav v Dželálábádu  zapálil figurínu znázorňující amerického prezidenta Baracka Obamu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dav v Dželálábádu zapálil figurínu znázorňující amerického prezidenta Baracka Obamu. | foto: Reuters

KÁBUL V Afghánistánu už třetím dnem pokračují protesty proti pálení Koránu v USA. Na jihu země byli dnes zabiti nejméně dva lidé a dalších 34 zraněno. Od pátku si demonstrace vyžádaly celkem 25 mrtvých, včetně čtrnácti pracovníků OSN.

V Dželálábádu asi 150 kilometrů východně od Kábulu stovky studentů zablokovaly silnici spojující město s metropolí. Dav vykřikoval hesla vyzývající k odchodu americké vojáky, zapálil figurínu znázorňující amerického prezidenta Baracka Obamu a po několika hodinách křiku se rozešel.

V Kandaháru bylo podle místních zdravotních zdrojů v nemocnici ošetřeno 16 lidí. Měli zranění způsobené kameny a střelnými zbraněmi. Místní činitel, na něhož se odvolává AFP, tvrdil, že dva lidé, oba policisté, byli při násilnostech zabiti. Jeden z demonstrantů měl být zabit a 18 zraněno, když dav napadl stanoviště policie, zapálil ho a uvnitř vybuchla plynová bomba.

Dav v Dželálábádu s křížem a figurínou znázorňující amerického prezidenta Baracka Obamu.

Obdobné protesty si v sobotu vyžádaly nejméně devět mrtvých. Islámské hnutí Taliban demonstrací využilo k výzvě k lidovému povstání. V prohlášení vyzval Afghánce k povstání proti americkým okupantům.

Za sobotu devět mrtvých
Muslimy údajně k nynějším nepokojům vyprovokoval čin amerického pastora Wayna Sappa, který podle agentur spálil výtisk koránu 20. března na Floridě. Přihlížel tomu i pastor Terry Jones, který chtěl pálit korán už loni u příležitosti výročí teroristických útoků z 11. září 2001 v USA, ale po protestech mezinárodní veřejnosti si to rozmyslel. Jones v sobotu nejnovější násilí v Afghánistánu odsoudil. Odpovědný za něj je podle něj islám jako takový. "Islám není náboženství míru," řekl Jones.

Už v pátek přišlo při útoku rozlíceného davu na úřadovnu OSN ve městě Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu o život nejméně 14 lidí včetně sedmi zahraničních zaměstnanců této světové organizace.

Útok v Mazáre Šarífu

Násilnosti v Afghánistánu, které vypukly v reakci na údajné spálení výtisku koránu na Floridě, v noci na dnešek odsoudil Barack Obama. Vyjádřil také soustrast rodinám obětí.

"Znesvěcení každého posvátného textu, včetně koránu, je aktem mimořádné netolerance a fanatismu. Útočit však kvůli tomu na nevinné lidi a zabíjet je, je odporné a uráží lidskou slušnost a důstojnost," prohlásil Obama v oficiálním stanovisku. Dodal také, že žádné náboženství netoleruje krveprolévání a zabíjení nevinných lidí.

Lidovky.cz, Reuters, ČTK
  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz