Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Afghánští poslanci zasedli do lavic a ochromili Kábul

Svět

  8:08
KÁBUL - Schůze parlamentu, který byl zvolen v září tohoto roku, trvala jen necelé dvě hodiny. Život v afghánské metropoli Kábulu se ovšem kvůli ní zastavil na celý den.

Zástupci Paštunů přicházejí do sídla afghánského parlamentu. foto: ČTK

Všechny hlavní ulice byly uzavřeny a kolony s politickou elitou znemožnily obyčejným občanům jakýkoliv pohyb po městě. Jako náhradu za chybějící pracovní den dostali včera mimořádnou dodávku elektřiny, která v Kábulu obyčejně funguje pouze pět hodin jednou za dva dny.

Přísná bezpečnostní opatření byla vyvolána nejen přítomností afghánského prezidenta Hamída Karzáího a viceprezidenta USA Dicka Cheneyho, ale i sérií teroristických útoků a vražd v posledních dnech.

Zhruba 350 poslanců obou komor parlamentu se sešlo v provizorní budově v kdysi výstavní kábulské čtvrti Dar-al-Aman, která je po třiceti letech válčení prakticky srovnána se zemí. Čerstvě opravený palác, kde včera zasedal parlament -poprvé od roku 1973, kdy byl sesazen afghánský král Záhir Šáh - připomínal díky vojenskému opevnění pevnost. Vpátek se v její blízkosti odpálil sebevražedný atentátník, který zabil náhodného chodce.

Zasedání začalo čtením koránu. Do poslední chvíle se nevědělo, zda bude moci přijet jednadevadesátiletý bývalý král, dnes nositel titulu „otec národa“ Záhir Šáh. Podobně úzkostlivě byla tajena účast viceprezidenta USA Cheneyho.

Monarcha nakonec roztleskal sál, prezident Karzáí ho naopak rozplakal. „Děkuji Bohu za šanci, kterou dal naší zemi - může vzít opět osud do svých rukou,“ řekl pateticky prezident. Slzy se při jeho slovech objevily především v očích vousatých mužů. Ženy zachovávaly chladný klid. „Zvolení parlamentu je jedním ze znaků občanské společnosti v naší zemi,“ pokračoval prezident.

Pozorovatelé ale upozorňují, že afghánská společnost je velmi různorodá, a tomu odpovídá i parlament. Zasedají v něm bývalí polní velitelé - mudžahedíni - kteří bojovali proti SSSR, zástupci řady národností, kočovných kmenů, hnutí Taliban i někdejší členové komunistické vlády.

A tak se zdá, že nejmonolitnější skupinou budou ženy, kterých usedlo v parlamentních křeslech bezmála 70. Mnohé z nich se štítivě vyjadřují o svých mužských kolezích, kteří podle nich mají ruce po lokty v krvi. Obávají se tak, že fundamentalisté opět prosadí zákony omezující práva žen.

To, jako jednu z idejí islámského fundamentalismu, dál se zbraněmi v rukou prosazují talibové, kteří se nenechali zvolit do parlamentu. Ti se nechali slyšet, že „proti poslancům budou bojovat se stejnou urputností jako proti Američanům“. V posledních dnech útočili hlavně v jižních provinciích. V Hilmandu třeba zastřelili ve školách před zraky studentů učitele, strážce a osmnáctiletého žáka. Důvod? Učit se tu mohly i dívky.

Vzářijových volbách bylo zvoleno 249 poslanců dolní sněmovny. Horní sněmovna je složená z 34 poslanců jmenovaných prezidentem a 102 poslanců zvolených v regionech. I když volby neodpovídaly mezinárodním kritériím, jejich největším pozitivem je, že proběhly a většina kandidátů je přežila.