29. října 2017 19:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezident iráckého Kurdistánu Barzání odstoupí, jeho pravomoci budou rozděleny

Demonstrace na podporu kurdského prezidenta Masúda Barzáního v Dahuku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace na podporu kurdského prezidenta Masúda Barzáního v Dahuku. | foto: Reuters

BAGDÁD Prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání, kterému za tři dny vyprší mandát, ho prodlužovat nebude, přestože parlamentní a prezidentské volby, které se měly v autonomii konat 1. listopadu, byly odloženy. Barzání o svém rozhodnutí informoval kurdský parlament v dopisu, který v neděli zveřejnila jeho Demokratická strana Kurdistánu (KDP).

Kurdští poslanci následně schválili, že prezidentské pravomoci budou prozatím rozděleny mezi vládu, parlament a justici. Podle agentury DPA by Barzáního odchod mohl zmírnit napětí mezi Bagdádem a Kurdy související s kurdským referendem o nezávislosti.

Podle svědků v neděli do budovy kurdského parlamentu pronikli demonstranti nespokojení s Barzáního rozhodnutím odejít z funkce. Když si demonstranti, kteří se označovali za pešmergy, tedy kurdské bojovníky, vynucovali vstup do budovy, byly údajně slyšet výstřely.

Barzáního rozhodnutí přichází několik týdnů poté, co se Kurdové v autonomii a několika sporných regionech vyslovili pro nezávislost. Bagdád však označil hlasování za protiústavní a krátce nato vyslal do sporných regionů armádu, aby z nich vytlačila kurdské síly.

Barzání v neděli prohlásil, že výsledek referenda o nezávislosti „nemůže být vymazán“. Odsoudil rovněž Spojené státy za to, že Kurdy nepodpořily. „Naši lidé by se nyní měli ptát, zda USA vědí o iráckém útoku a proč mu nezabránily,“ uvedl. 

Upozornil rovněž, že bez pomoci pešmergů by irácké síly nedokázaly osvobodit město Mosul od teroristické organizace Islámský stát Barzání v dopisu požádal parlament, aby uskutečnil kroky potřebné k zaplnění mocenského vakua, které nastane v důsledku jeho odchodu, a navrhl rozdělení prezidentských pravomocí mezi vládu, parlament a justici. „Odmítám pokračovat ve funkci prezidenta regionu po 1. listopadu,“ uvedl Barzání. „Dál budu sloužit Kurdistánu jako pešmerg,“ dodal.

Referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu a několika sporných regionů obývaných Kurdy, které se uskutečnilo 25. září, bylo do značné míry iniciativou jednasedmdesátiletého kurdského prezidenta. Podle řady expertů však referendum vyhlídky do budoucnosti pro Kurdy spíše zhoršilo, než zlepšilo. Necelý měsíc po referendu Bagdád zahájil ofenzivu s cílem získat opět kontrolu nad ropnou provincií Kirkúk, kterou Kurdové považují za svůj historický domov a kterou považovali za důležitý zdroj financí pro nový stát.

Demonstrace na podporu kurdského prezidenta Masúda Barzáního v Dahuku.

Irácká vláda nakonec během několika dnů výrazně změnila poměr sil v severním Iráku. Irácké síly začaly přebírat kontrolu nad všemi spornými regiony, které kontrolovali Kurdové a které se nenacházejí v autonomní oblasti. Ve čtvrtek Bagdád vyzval Irbíl, aby výsledky referenda zrušil, a odmítl s ním vést dialog.

Barzání začátkem letošního roku řekl, že na post znovu kandidovat nebude. Mnozí tomu ale před referendem nevěřili. Funkci prezidenta kurdské autonomie v Iráku zastával od roku 2005 a v roce 2009 byl znovuzvolen. Mandát druhého funkčního období mu vypršel v roce 2013, ale byl dvakrát prodloužen.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz