28. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rodinná tradice? V thajských věznicích jsou tisíce žen kvůli drogám

Doprava v Bangkoku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doprava v Bangkoku | foto: Hana Vitnerová, HedvabnaStezka.cz

AJUTTCHAJÁ Nechaly se nalákat představou snadno vydělaných peněz, únikem z bídy nebo tlakem rodiny. A nyní si tisíce žen v Thajsku odpykávají tresty za obchod s drogami, napsala agentura AFP.

Sedmadvacetiletá Maj byla odsouzená ke třem letům vězení, když ji policie dopadla s 20 pilulkami "jaba", což je slangový výraz pro metamfetamin, který je místně známý jako "šílená medicína" a užívají ho desítky tisíc Thajců od taxikářů až po studenty.

"Množství jaby bylo vyšší, než kolik se smí mít pro osobní užití, a tak mě obvinili z prodeje drog," říká Maj, jejíž přítel je také ve vězení za obchod s metamfetaminem. Ve věznici ve městě Ajuttchajá severně od Bangkoku je podruhé. Trest si odpykává i se svým malým synem a bez naděje na předčasné propuštění v zemi, která prosazuje jednu z nejpřísnějších protidrogových politik na světě.

200 tisíc zatčených za obchod s drogami

Tříletý trest vězení za držení metamfetaminu je v Thajsku běžným trestem. Přesto tu užívání této stimulační drogy neustále kvete a v Asii větší množství metamfetaminu zabavuje pouze policie v Číně. V roce 2012 bylo v Thajsku zabaveno více než 95 milionů tablet této drogy. To je téměř pětinásobek množství zabaveného v roce 2008, uvedl Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).

Většina této drogy se vyrábí v pohraničním pásu v sousední Barmě a do Thajska se pašuje. V Thajsku bylo v roce 2012 v souvislosti s metamfetaminem zatčeno téměř 196.000 lidí, což je nejvíc v Asii. Za stejnou dobu bylo také zadrženo 69 Thajek při pokusu propašovat drogy do zahraničí - a jen tři muži, dodal UNODC.

Plat je 60 korun měsíčně

Ve věznici v Ajuttchajá jsou zdi dětské herny pokryté obrázky. Ale navzdory květinovým záhonům a kadeřnickému salónu tu život pro vězeňkyně není žádný piknik. Ženy tu našívají korálky na trička za plat 100 bahtů měsíčně (asi 60 korun). Ostatní výtěžek z jejich práce jde na provozní náklady věznice.

S ženami za mřížemi začal v poslední době spolupracovat jeden z místních spisovatelů, který pro ně pořádá dílny tvůrčího psaní. V nich je povzbuzuje, aby sepsaly svůj příběh a už z nich sestavil dvě sbírky, jichž se prodalo několik tisíc výtisků. Příběhy, které ženy vyprávějí, jsou si v mnohém podobné.

Prodej drog jako rodinná tradice

Jedna z vězeňkyň líčí, jak zůstala po rozvodu bez haléře, a proto prodávala drogy, aby mohla vychovat syna. Jiná vypráví, jak ji zahraniční přítel vmanipuloval do pašování drog. Třetí se do obchodu s drogami dostala v rámci "rodinné tradice", protože všichni její příbuzní od tetičky až po matku se živili obchodem s metamfetaminem.

Savapa, která je za mřížemi za držení 30 pilulek jaby, vzpomíná, jak ji do obchodu s drogami vlákal soused v době, kdy byla studentka. Její matka by si přála, aby začala znovu studovat a časem převzala rodinný obchod s potravinami. Ale na svobodu se dostane až v roce 2018.

Tvrdé tresty i pro ty, kdo prodávají jen malé množství drogy, je jedním z důvodů, proč patří Thajsko mezi země s nejvyšším počtem žen za mřížemi na světě. V současnosti je jich ve věznicích asi 42.000 a představují zhruba 14 procent celkového počtu vězňů. Ve Spojených státech představují ženy devět procent všech vězňů, v Číně pět a například v Lichtenštejnsku nulu.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.