Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Někdy raději řídím jako muž, z bezpečnostních důvodů.’ Venezuelské motorkářky bojují za práva žen

Pochod během Mezinárodního dne žen ve venezuelském Caracasu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochod během Mezinárodního dne žen ve venezuelském Caracasu. | foto: Reuters

Caracas Když Ana sama projíždí Caracasem na svém silném motocyklu, obléká se jako muž, aby se vyhnula napadení, ale také machistickým poznámkám. Se svou skupinou motorkářek Ratgirls bojuje za to, aby je svět mužů přijal. Píše o tom agentura AFP.

„S machismem se setkáváme neustále,“ vysvětluje Ana Julia Mosquerová, která si tentokrát na skupinový výjezd oblékla vestu z černé kůže se symboly klubu, džíny a kostkovanou košili.

„Je na tebe moc silná!“ nebo „Nedokážeš to!“ - to jsou nejčastější poznámky, s nimiž se na motorce setkává. „Někdy raději řídím jako muž, z bezpečnostních důvodů,“ říká Ana. Žije totiž v zemi, která patří k nejnásilnějším na světě.

Vláda socialistického prezidenta Nicoláse Madura tvrdí, že počet vražd minulý rok silně poklesl: zatímco v roce 2018 to bylo 33 vražd na 100 000 obyvatel, o rok později to bylo 21 vražd na 100 000 obyvatel.

Pochod k Mezinárodnímu dni žen ve venezuelském Caracasu.
„Ať žijí ženy.“ Pochod k Mezinárodnímu dni žen ve venezuelském Caracasu.

Avšak venezuelská nevládní organizace sledující vývoj násilností v zemi toto tvrzení odmítá. Uvádí, že ve Venezuele loni zemřelo násilnou smrtí 16 506 osob na 100 000 obyvatel. Podle Úřadu OSN pro kontrolu drog a prevenci zločinnosti (UNODC) připadalo v roce 2017 na 100 000 obyvatel ve světě 6,1 vraždy.

Aby Ratgirls překonaly machismus a dosáhly toho, že se na jejich přítomnost na venezuelských silnicích bude pohlížet jako na běžnou věc, vyjíždějí co nejčastěji mimo metropoli. To jim usnadňují nízké ceny benzinu v této ropné zemi.

„Je to výhoda, mít benzin prakticky zadarmo,“ říká dvaatřicetiletá Ana, která stojí v čele klubu o 23 členkách založeného v roce 2014. Řídí Suzuki GS 500.

„Děláme prostě jen to, že řídíme motorky jako ženy, aby se už nerozlišovalo mezi pohlavím či rasou. A budeme to dělat do té doby, dokud lidé nevyspějí tak, abychom si byli všichni rovni,“ prohlašuje.

José González, viceprezident Ratas MC, mužské pobočky Ratgirls, ochotně přiznává, že machistická kultura panující ve Venezuele ženy na motorkách těžko akceptuje.

„Ratgirls dělají dobrou práci, jezdí více a mají mnohem více aktivit než mužské motokluby,“ říká José.

Osmačtyřicetiletá Maryelitza Sánchezová se cítí silná od té doby, co se kvůli problémům s dopravou v Caracasu naučila řídit svůj skútr. „Každý den se mi v metru něco přihodilo, byl to problém, chodila jsem pozdě do práce,“ svěřuje se.

„Za řídítky mám jedinečný pocit svobody, kontroly nad věcí a síly,“ dodává Maryelitza.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...