"Budeme milice anti-balaka napříště považovat za nepřátele naší mise a podle toho s nimi budeme jednat," sdělil dnes podle agentury AFP velitel MISCA konžský generál Michel Mokoko.
Milice bojují proti místním muslimům, ale v minulých dnech střílely i po vojácích z MISCA. V pondělí byl při jedné přestřelce zabit konžský člen mise. "Dovolují si střílet po lidech, kteří sem přišli ukončit tuto krizi ve prospěch Středoafričanů, k nimž sami také patří," řekl Mokoko.
Anti-balaka působí i v hlavním městě Bangui, kde byla v noci na dnešek slyšet střelba. Křesťané na některých silnicích postavili překážky, takže narušují dopravu.
Krveprolévání trvá už téměř rok
Krvavé střety mezi křesťany a muslimy začaly loni v březnu. OSN odhaduje, že kvůli násilnostem muselo opustit své domovy přes 650 000 lidí, asi 300 000 jich uprchlo do sousedních zemí.
Konflikt začal po převratu, při němž menšinoví muslimové z hnutí Séléka před rokem svrhli tehdejšího prezidenta Françoise Bozizého. Nahradil ho pak jako vůbec první muslimský prezident vůdce Séléka Michel Djotodia. V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti mezi muslimy a křesťany. Brutalita muslimů z hnutí Séléka vedla k vytvoření ozbrojených oddílů anti-balaka.
Kromě 6000 členů MISCA, již tvoří vojáci ze zemí Africké unie, je v zemi také 2000 francouzských vojáků. Největší masakry sice zastavili, konflikty mezi křesťany a muslimy ale pokračují.