26. března 2014 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Africká mise v SAR: Křesťanským milicím anti-balaka vyhlašujeme válku

Francouzský voják prochází kolem těla oběti jednoho z posledních útoků poblíž letiště u města Bangui. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský voják prochází kolem těla oběti jednoho z posledních útoků poblíž letiště u města Bangui. | foto: Reuters

BANGUI Africká mise, která působí ve Středoafrické republice, ve středu vyhlásila válku tamním křesťanským milicím. Označila je za nepřítele mise MISCA, v níž je asi 6000 vojáků. MISCA dnešním rozhodnutím reaguje na násilnosti, za nimiž řadu měsíců stojí ozbrojení křesťané a které v minulých dnech neušetřily ani africké vojáky.

"Budeme milice anti-balaka napříště považovat za nepřátele naší mise a podle toho s nimi budeme jednat," sdělil dnes podle agentury AFP velitel MISCA konžský generál Michel Mokoko.

Příslušníci milic anti-balaka.

Příslušníci milic anti-balaka.

Milice bojují proti místním muslimům, ale v minulých dnech střílely i po vojácích z MISCA. V pondělí byl při jedné přestřelce zabit konžský člen mise. "Dovolují si střílet po lidech, kteří sem přišli ukončit tuto krizi ve prospěch Středoafričanů, k nimž sami také patří," řekl Mokoko.

Anti-balaka působí i v hlavním městě Bangui, kde byla v noci na dnešek slyšet střelba. Křesťané na některých silnicích postavili překážky, takže narušují dopravu.

Krveprolévání trvá už téměř rok

Krvavé střety mezi křesťany a muslimy začaly loni v březnu. OSN odhaduje, že kvůli násilnostem muselo opustit své domovy přes 650 000 lidí, asi 300 000 jich uprchlo do sousedních zemí.

Konflikt začal po převratu, při němž menšinoví muslimové z hnutí Séléka před rokem svrhli tehdejšího prezidenta Françoise Bozizého. Nahradil ho pak jako vůbec první muslimský prezident vůdce Séléka Michel Djotodia. V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti mezi muslimy a křesťany. Brutalita muslimů z hnutí Séléka vedla k vytvoření ozbrojených oddílů anti-balaka.

Kromě 6000 členů MISCA, již tvoří vojáci ze zemí Africké unie, je v zemi také 2000 francouzských vojáků. Největší masakry sice zastavili, konflikty mezi křesťany a muslimy ale pokračují.

LIDOVKY.CZ O KONFLIKTU V SAR:

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz