Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Africká unie volá po boji s Boko Haram. Pod vedením autokrata Mugabeho

USA

  18:00
ADDIS ABEBA - Radikálové z nigerijského islamistického hnutí Boko Haram se stali hrozbou pro bezpečnost celé Afriky a africké státy proti nim musejí společně a rozhodně bojovat. Shodli se na tom v pátek účastníci dvoudenního summitu zemí Africké unie (AU), který začal v Addis Abebě. Účastníci už také zvolili nového předsedu AU, kterým se k nelibosti některých pozorovatelů stal zimbabwský prezident Robert Mugabe.

Vůdce Boko Haram Abúbakar Šekau. foto: Youtube/AFP

„Terorismus, zvláště brutalita Boko Haram proti našim obyvatelům, je hrozbou pro naši kolektivní bezpečnost a náš rozvoj. Tato hrozba už se rozšířila za hranice Nigérie a vyžaduje si kolektivní, účinnou a rozhodnou reakci (afrických států),“ prohlásila šéfka výkonné komise unie Nkosazana Dlaminiová-Zumová, která je z Jihoafrické republiky. Podobně se vyjádřil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

K TÉMATU:

Shromáždění hlav států a vlád začalo posuzovat návrh svého orgánu pro otázky bezpečnosti a míru, aby se vytvořila regionální ozbrojená síla, která by měla 7500 mužů a bojovala proti Boko Haram. Vzpoura tohoto hnutí proti nigerijské vládě si od roku 2009 vyžádala už více než 13 000 mrtvých. Islamisté obsadili velké území na severovýchodě Nigérie a stále častěji útočí v sousedním Kamerunu. Jejich útoky vyvolávají obavy i v blízkém Čadu a Nigeru.

Ženy, které uprchly před Boko Haram, se řadí ve frontě na jídlo v uprchlickém...
Dívka ve městě Yola, kde byl zřízen tábor pro uprchlíky před Boko Haram.
Utekli před Boko Haram. Trojice mužů odpočívá v přijímacím centru pro uprchlíky...
Uprchlíci ve strachu před nigerijskou sektou překračují hranice do sousedních...

Rozpaky z autokrata

Zvolení devadesátiletého autokratického Mugabeho do čela AU vyvolává obavy některých nevládních organizací. Mugabe je u moci od vyhlášení nezávislosti Zimbabwe v roce 1980 a je podezírán ze zastrašování a násilí proti politickým oponentům. Mugabebo návrat na mezinárodní scénu podle agentury AFP budí mezi mnohými pozorovateli rozpaky, protože prezident je terčem sankcí ze strany EU a USA.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf OSN, aniž by někoho jmenoval, ve svém projevu odsoudil vrcholné africké představitele, kteří se drží moci kvůli nedemokratickým postupům a po vypršení mandátu odmítají odejít. „Vyzývám všechny představitele v Africe i ve světě, aby naslouchali svému lidu. Moderní představitelé si nemohou dovolit ignorovat přání a touhy těch, které reprezentují,“ zdůraznil Pan Ki-mun.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...