Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Agent naivka s vadou řeči rozhádal Spojené státy a Německo

USA

  18:00
BERLÍN/PRAHA - Naše tajné služby nasadíme proti Spojeným státům. I takovým dosud nemyslitelným opatřením by mohlo Německo reagovat na dlouhodobé napětí ve vztazích s Washingtonem. Poslední kapkou bylo, když Němci minulý týden zatkli údajně dvojího agenta pracujícího nejen pro mateřskou Spolkovou zpravodajskou službu (BND), nýbrž i pro americkou CIA.

Německá kancléřka Angela Merkelová. foto: Reuters

Aféra se následně rozrostla do té míry, že může přinést nejhorší krizi ve vztazích mezi Spojenými státy a Německem po druhé světové válce. Pobouření dávají najevo nejdůležitější němečtí politici. Ministr vnitra Thomas de Maiziere dokonce zvažuje využít zpravodajce proti USA. Prezident Joachim Gauck prohlásil, že pokud se podezření potvrdí, měl by Washington slyšet, že „už to stačí“. Německá média houfně informují, že oním dvojím agentem má být tělesně postižený muž s vadou řeči. U novinářů si už vysloužil nálepku „naivka“.

Dvojitý špion

Kancléřka Angela Merkelová je obvykle velice diplomatická. I ona ale neskrývala, že se jí jednání Američanů nelíbí. „Pokud se ta obvinění potvrdí, bude to pro mě v jasném rozporu s tím, co považuji za důvěrnou spolupráci mezi partnery,“ řekla šéfka německé vlády, která je v těchto dnech na návštěvě Číny.

ČTĚTE TAKÉ:

O co vlastně v případu jde? Podle informací deníku Bild agent Američanům předal více než 200 tajných dokumentů. Odměnu představovala částka ve výši 25 tisíc eur (asi 700 tisíc korun).

Dvojitý špion peníze dostal během schůzek v Rakousku, další setkání se mělo uskutečnit tuto středu v Praze. Mezi dokumenty, které prodal, údajně byly nejméně tři, které souvisely s činností vyšetřovacího výboru ke kauze, již rozpoutal bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb Edward Snowden. Pokyny dvojitý agent prý dostával přímo z velvyslanectví USA v Berlíně. Otázkou však je, zda pro postiženého muže motivaci představovaly pouze peníze.

Nabízel se i Rusům

List Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung naznačil, že mohlo jí o muže trpícího pocitem méněcennosti. Údajně tak nešlo o špičkového agenta, nýbrž o pracovníka středního významu, jenž měl na starosti technické podpůrné práce, jako je zpracování dokumentů. S Američany ale spolupracoval delší dobu. Prozradil se ale ve chvíli, kdy 28. května své služby nabídl ruskému konzulátu v Mnichově.

PSALI JSME:

Po druhé světové válce Spojené státy představovaly pro Spolkovou republiku klíčového partnera. Byl to Washington, který Bonnu pomohl se vstupem do západních struktur.
V poslední době ale Němci důvěru ke Spojeným státům ztrácejí. Žádný jiný národ Snowdenova aféra tolik nezasáhla. Pobuřující bylo zvláště zjištění, že Američané napíchli mobilní telefon kancléřky Merkelové.

Barack Obama s Angelou Merkelovou.

Nyní tedy možná dojde na historickou změnu. Dosud v Německu platilo, že špehování partnerů je tabu. Pokud ale budou mít německé tajné služby napříště širší záběr, mohli by naši sousedé špehovat i další spojence z NATO včetně Francie či Velké Británie.

Kauza dvojitého agenta BND by také mohla mít vliv na jednání mezi Evropskou unií a Spojenými státy o zóně volného obchodu.

Amerika mlčí

Mluvčí vlády v Berlíně v pondělí ujišťovala, že rozhovory aféra neovlivní. „Američané jsou pro Německo důležitými partnery, a to i v ekonomickém smyslu, takže jednání o TTIP (transatlantické partnerství obchodu a investic) nejsou ohrožena nebo zpochybněna,“ tvrdila Christiane Wirtzová.

Jenže podle deníku Handelsblatt se v německé velké koalici rýsuje střet. Místopředseda sociálních demokratů (SPD) Ralf Stegner zónu volného obchodu zpochybnil. Prohlásil, že dohoda má tak jako tak celou řadu překážek. Zároveň také naznačil, že nejnovější aféra mohla zneklidnit i ty, kteří netrpí antiamerickými náladami. Američané nejnovější odhalení zatím nekomentovali.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...