Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Novičok. Co je zač tajemný jed, který v Anglii zasáhl exagenta Skripala

Svět

  19:53
Londýn/Praha - Základní informace o jedu, použitém při pokusu o vraždu ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Vojáci - experti na chemické zbraně - nasazení v „ospalém“ anglickém městě Salisbury. foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

Podle britské premiérky Theresy Mayové byl při útoku na Skripala a jeho dceru použit nervový jed vojenského původu, o prostředek známý pod ruskou přezdívkou novičok (nováček). Ten patří do skupiny nervově paralytických látek vyvíjených v někdejším Sovětském svazu od 70. let minulého století.

Britská premiérka: Za otravou bývalého agenta Skripala stojí nejspíše Rusko

Informace o těchto látkách se na veřejnost dostaly počátkem 90. let díky dvěma ruským vědcům, Lvu Fjodorovovi a Vilu Mirzajanovi, kteří je popsali v tisku. Vznikly mimo jiné s cílem vyhnout se omezením vyplývajícím z Úmluvy o chemických zbraních. Jedná se o takzvanou binární zbraň, kdy z neškodných substancí vzniká jed až těsně před použitím.

Novičok, na rozdíl od známějších nervových otravných látek jako jsou sarin nebo VX, má podle dostupných údajů formu velmi jemného prášku. Existovat nicméně může i kapalná nebo plynná forma. Novičok funguje podobně jako jiné nervově paralytické látky: vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a u oběti tak nastává zástava dýchání a srdeční činnosti. V srovnání s plynem VX (použitým loni v únoru při otrávení Kim Čong-nama, bratra severokorejského prezidenta) je přibližně osmkrát účinnější.

Konkrétních údajů o novičoku a příbuzných látkách je přitom veřejně známo jen málo. Uvádí se například, že mohou snadno překonat standardní protichemickou ochranu, dokážou pronikat pryžovým těsněním a překážkou pro ně nejspíše nejsou ani jinak účinné filtry s aktivním uhlím. - Podle Mirzajanovových údajů probíhal vývoj novičoku během sovětské éry na území Uzbekistánu. Tato činnost byla přitom maskována jako zkoumání nových pesticidů. Vývoj přitom - již v Rusku - pokračoval ještě nejméně na počátku 90. let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!