Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Air Force One potřebuje nové ledničky. Vyjdou USA na 24 milionů dolarů

Svět

  17:00
WASHINGTON/PRAHA - Air Force One, prezidentský letoun USA, potřebuje nové chladící jednotky pro skladování jídla. Tato modernizace bude podle serveru Defense One stát americké daňové poplatníky téměř 24 milionů dolarů. Cena je prý podle odborníků střízlivá - kvůli technických požadavkům letectva a Bílého domu.

Air Force One odlétá ze základny Andrews s prezidentem Barrackem Obamou na palubě. foto: Reuters

„Nejde o problémy dodavatele, ale o problémy s požadavky,“ uvedl pro Defense One viceprezident konzultantské společnosti Teal Group Richard Aboulafia. „Nikdo se na tom neobohacuje.“

Aboulafia hovořil o nových ledničkách za 24 milionů dolarů (skoro půl miliardy korun), které potřebuje Air Force One. Výše nákladů je poslední ukázkou toho, kolik stojí vybavení značně modifikovaného letadla Boeing 747 jumbo jet. 

Podle expertů však nejde o bezúčelné navyšování ceny společností Boeing, ale spíše o požadavky Vojenské správy Bílého domu a letectva Spojených států.

Speciální chladničky totiž nejsou klasickým domácím spotřebičem. Hlavním požadavkem pro Air Force One je schopnost zajistit jídlo pro pasažéry a posádku na několik týdnů, aniž by muselo letadlo přistát. Celkově se počítá až se třemi tisícovkami jídel, které musí být uchovávány v masivních mrazácích a lednicích pod kabinami pasažérů.

Americký prezidentský speciál Air Force One přelétá přes předměstí Havany.
Prezidentský letoun Air Force One před hangárem, kde se konalo shromáždění.

Celkem je na palubě pět obřích chladících zařízení, které regulují teplotu v šestadvaceti chladících boxech. V prosinci loňského roku byl uzavřen kontrakt mezi letectvem a Boeingem o hodnotě 23,7 milionu dolarů, protože dvě z chladících zařízení musela být vyměněna. 

Letecká společnost odmítla kontrakt komentovat s tím, že jde o složité požadavky letectva. Lednice, které jsou v současném Air Force One, pochází z roku 1990.

„Ačkoliv prochází pravidelnou servisní kontrolou, jejich spolehlivost klesá a objevují se častější výpadky, speciálně v horkém a vlhkém prostředí,“ uvedla mluvčí letectva Ann Stefaneková. „Chladící jednotky nejsou schopné udržet požadavky na skladování jídla.“

Autor: