Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ajatolláh Chameneí vyzval muslimské státy, aby finančně a vojensky podpořily Palestince

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí. foto: ČTK

Teherán - Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyzval muslimské státy, aby finančně a vojensky podpořily Palestince a pomohly s obnovou Pásma Gazy po 11 dní trvajícím konfliktu s Izraelem. Íránská diplomacie pogratulovala Palestincům k vítězství, zatímco íránské revoluční gardy pohrozily dalšími útoky. S odkazem na íránská média o tom informovala agentura Reuters.
  20:37

V noci na pátek začal platit klid zbraní mezi Izraelem a Hamásem. Silné boje propukly 10. května, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území na podporu palestinských protestů proti zásahům izraelské policie u jeruzalémské mešita Al-Aksá a kvůli hrozbě vystěhování desítek palestinských rodin z východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh. 

Jedenáct dní násilí nepřežilo 255 lidí, z nichž 243 jsou Palestinci; na izraelské straně je mrtvých devět Izraelců a tři zahraniční pracovníci. Izrael tvrdí, že leteckými údery zničil klíčovou infrastrukturu Hamásu a oslabil jeho bojovou kapacitu.

„Muslimské státy musí upřímně pomoci palestinskému lidu prostřednictvím vojenské či finanční podpory nebo při obnově infrastruktury v Gaze,“ uvedl Chameneí v prohlášení, které odvysílala íránská státní média. Zároveň vyzval muslimy, aby své vlády přiměli podpořit Palestince. Jak připomíná agentura Reuters, Chameneí před rokem prohlásil, že Teherán změnil poměr sil mezi Izraelem a Palestinci.

Írán neuznává Izrael a podporuje protiizraelské militantní skupiny, jako je palestinský Hamás, který ovládá Pásmo Gazy. Izrael, USA a EU naopak Hamás považují za teroristickou organizaci.

Palestinci obývané části okupovaného Západního břehu Jordánu, tedy území, kde se nebojovalo, kontroluje palestinská samospráva prezidenta Mahmúda Abbáse.

Íránská diplomacie dříve Palestincům pogratulovala k „historickému vítězství“ proti Izraeli. „Gratulujeme našim palestinským sestrám a bratrům k historickému vítězství. Váš odpor donutil agresora ustoupit,“ uvedl na twitteru mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh.

Íránské revoluční gardy mezitím pohrozily útoky na Izrael v budoucnu.“Intifáda (palestinské povstání) přešla od používání kamenů k silným a přesným střelám. A v budoucnu mohou sionisté (Izrael) očekávat, že budou z okupovaných území čelit dalším smrtícím úderům,“ uvedly revoluční gardy v prohlášení.

Írán představil nový bezpilotní bojový letoun, který na počest obyvatel palestinské enklávy pojmenoval Gaza. Podle íránské státní televize je schopen přepravit 13 bomb, ale lze jej též využít při záchranných operacích.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat