Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Akční hrdina, který hledá pravdu. Čínu ovládl kult ‚velkého táty‘

Otěže čínského režimu pevně svírá současný prezident Si Ťin-pching. Pod jeho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otěže čínského režimu pevně svírá současný prezident Si Ťin-pching. Pod jeho... | foto: Reuters

PEKING/PRAHA V čele nejlidnatější země dnes zřejmě stojí nejsilnější lídr od dob předsedy Mao Ce-tunga. S ním je Si Ťin-pching v poslední době často srovnáván.

Říkají mu taťka Si nebo velký táta. Čínský prezident na obrazu rodinně založeného člověka pečlivě pracuje, rodina je totiž v čínské tradici vším.

A z přezdívek lze soudit, že se mu to daří. Image milujícího otce a manžela (hitem čínského internetu se stala oslavná píseň o lásce prezidenta a první dámy), stejně jako tvrdého a nekompromisního státníka, zabrala. Zatímco o upřímnosti prvního tvrzení lze pochybovat, s pevným vládnutím to čínský prezident myslí vážně.

Nejmocnější z mocných

V lednu to budou dva roky, co Si nastoupil do prezidentského úřadu a dnes se analytici povětšinou shodují: velký táta je nejmocnějším čínským vůdcem od dob Mao Ce-tunga.

Prezidenti Barack Obama (USA) a Si Ťin-pching (Čína).
Australský premiér Tony Abbott a čínský prezident Si Ťin-pching na jednání v...
Americký prezident Barack Obama (vlevo) si připíjí se svým čínským protějškem...
Prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching (ilustrační...

Jedenašedesátiletý Si jej ale připomíná i jinak. Například nedávno zveřejněným plánem vysílat umělce na venkov, aby mohli tvořit to „správné umění“. Nebo kultem osobnosti, který kolem sebe buduje. V obchodech jsou k mání pohádky, kde nebojácný Si vítězí nad zlosyny, nebo rovnou figurky prezidenta coby akčního hrdiny. Na policích čínských knihkupectví leží několik knih velebících lídra říše středu. Právě ta poslední, sbírka citátů s názvem Půvabná slova Si Ťin-pchinga, je zvláště podivuhodná.

Velká žlutá kniha

Je sice velká a žlutá, ale jinak připomíná sbírku citátů předsedy Maa – malou Rudou knížku, toho času nejvydávanější knihu na světě po Bibli.

„Všechny špinavé ruce budou přistiženy. (Si o nutnosti vymýtit korupci),“ stojí například v knize. „Jen ten, kdo botu nosí, ví, jestli mu padne. (Si k potřebě posílit u lidu důvěru ve správné politické směřování),“ uvádí publikace další citát.

Podle Šanghajské univerzity, která titul na konci listopadu vydala, se Si Ťin-pching k oné půvabnosti dopracoval prací s obyčejnými lidmi, četbou a odhodlaností nalézt pravdu. „Prezident Si často používá metafory a vyprávění příběhů, aby odkryl hlubokou pravdu,“ stojí v předmluvě. Jeho jazyk je prý plný mouder skrytých v jednoduchosti, jež má sílu dotýkat se lidských srdcí. A zřejmě to funguje, sbírka je vyprodaná, chystá se dotisk, stejně jako anglický překlad.

Nakonec předcházející Si Ťin-pchingova kniha Vládnout Číně už byla přeložena do mnoha jazyků a úspěch slaví i za hranicemi. Objevila se i na snímku zachycujícího zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga.

Akční hrdina, který hledá pravdu. Čínu ovládl kult ‚velkého táty‘

Čína se po dekádách diktátora Maa snažila vládnout kolektivně a pro politiky platilo pravidlo svou osobnost spíše upozaďovat. Si však nyní nastolil jiný trend. Je vůbec prvním čínským lídrem, jenž se nechává často fotografovat se svou ženou a osobní život ještě poodhalil další novou fotopublikací, vzdávající hold zesnulému otci.

Pevné postavení si pojistil i minulý týden zatčením jednoho z nejmocnějších politiků posledního desetiletí, bývalého šéfa vnitřní bezpečnosti Čou Jung-kchanga. Ten byl mimo jiné obviněn z úplatkářství. Čoua čeká soud a takřka zcela jistě i vysoký trest. Podobně jako v případě někdejšího člena politbyra Po Si-laje, kdysi hvězdy komunistické strany, tak zmizel prezidentův protivník.

„Tak jako Mao dominoval první generaci čínských komunistů, reformátor Teng Siao-pching druhé, Si se nyní snaží stát se lídrem stávající, té třetí,“ prohlásil ředitel Asijských studií v Singapuru Čeng Jung-nien.

„Zatímco v minulosti nechával systém všem členům politbyra jejich kousek koláče, Si chce všechno pro sebe, chce vládnout všemu,“ dodal akademik v často citované přednášce.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...