16. října 2015 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Akční plán EU: Turecko dostane za uprchlíky peníze a usnadněná víza

U cíle! Aspoň zatím. Syřan reaguje bezprostředně po překonání mořské trasy z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U cíle! Aspoň zatím. Syřan reaguje bezprostředně po překonání mořské trasy z... | foto: ČTK

BRUSEL Summit Evropské unie v noci na pátek uvítal společný akční plán mezi EU a Tureckem, který v minulých dnech s Ankarou vyjednala Evropská komise. Po půlnoci to na tiskové konferenci po jednání prezidentů a premiérů osmadvacítky řekl předseda unijních schůzek Donald Tusk.

Společný plán by měl pomoci Evropě zvládnout masivní migrační krizi, kdy právě přes Turecko míří do EU největší množství převážně syrských uprchlíků. „Naše intenzivní vyjednávání s tureckými představiteli zde, v Ankaře i v New Yorku v posledních několika týdnech směřovaly k jedinému cíli: omezit migrační vlnu, která přes Turecko míří do EU,“ prohlásil Tusk.

BODY PLÁNU

Summit potvrdil „politickou podporu“ akčnímu plánu, jehož součástí má být

  • finanční pomoc Turecku
  • snadnější přístup Turků k schengenským vízům
  • obnovení a urychlení rozhovorů o přístupu Turecka k EU.
Debaty o konkrétní podobě tohoto plánu budou v příštích dnech následovat. Podle západních diplomatů by částka určená Turecku mohla dosáhnout výše až tří miliard eur (81 miliard Kč).

Akční plán je podle Tuska významným posunem. Smysl však prý bude mít jen v případě, že příliv uprchlíků skutečně efektivně omezí.

Český premiér Bohuslav Sobotka považuje akční plán pro spolupráci s Tureckem za nejdůležitější bod celého summitu. Kdy se přesně ale ukáže jeho případný efekt, odhadnout nemohl. Doufá ale, že konkrétní kroky Turecka budou vidět už v příštích měsících a reálně by tak mohla být míra migrace v oblasti ovlivněna už na jaře. „Garantem naplňování akčního plánu na naší straně bude Evropská komise,“ upozornil Sobotka.

Souhlas s balíkem opatření jak na straně EU, tak na straně Turecka, by měl podle Sobotky znamenat přiblížení země Evropě a strategickou a úzkou spolupráci, která ovlivní situaci v celé oblasti. „Je to klíčový krok... Každému je zřejmé, že pokud jde o tu balkánskou trasu, tak Turecko hraje rozhodující roli,“ řekl český premiér.

Ať zůstanou v Turecku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Tuska doplnil s tím, že cílem akčního plánu je, aby uprchlíci ze Sýrie zůstávali v Turecku. Už nyní tato země hostí přes dva miliony uprchlíků, hlavně právě ze Sýrie, ale také z Turecka a z Iráku.

Sobotka potvrdil, že EU nabízí Turecku obnovení přístupových rozhovorů, zrychlit se má debata o uvolnění vízového režimu. „Na turecké straně naopak očekáváme uzavření readmisních dohod tak, aby bylo možné uprchlíky vracet do Turecka,“ vysvětlil premiér. Dá se podle něj také očekávat zařazení Turecka na vznikající celoevropský seznam bezpečných zemí.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové bude součástí dohody i zlepšení postavení uprchlíků v Turecku tak, aby nebyli nuceni hledat lepší podmínky v Evropě. Časový plán, kdy by ke zlepšení podmínek mělo dojít, ale podle Merkelové dohodnut nebyl. O uznání Turecka za bezpečnou zemi se podle kancléřky během summitu téměř nehovořilo.

Případné poskytnutí finanční pomoci Turecku ve výši tří miliard eur označila kancléřka za podíl na nákladech. Ankara totiž podle ní na pomoc uprchlíkům na svém území vydala už zhruba sedm miliard eur (189,6 miliardy Kč). Merkelová v neděli navštíví Turecko. Setká se s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem i premiérem Ahmetem Davutogluem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!