Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Americký letoun poškádlil Čínu. Mluví o špionáži a provokaci, USA vidí situaci jinak

Americký špionážní letoun U-2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký špionážní letoun U-2. | foto: PA

PEKING/PRAHA Světové velmoce si připsaly jednu z dalších rozmíšek. Číňané obvinili Američany, že vyslali bez povolení průzkumný letoun U-2 do bezletové zóny nad místo konání čínského vojenského cvičení. Zástupci amerických vzdušných sil let potvrdili, ale konstatovali, že žádná pravidla neporušili.

Čínské ministerstvo obrany uvedlo podle britského deníku The Guardian, že špionážní stroj s označením U-2 létal bez povolení nad bezletovou zónou v severní vojenské oblasti, kde měli Číňané zrovna armádní cvičení.

„Byl to akt zjevné provokace, Čína se proti němu rezolutně vymezuje a již předložila stížnosti americké straně. Akce USA mohla snadno vyústit v nesprávná posouzení a další incident,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Podle Číňanů bylo americké chování v rozporu s mezinárodními normami upravujícími aktivity na moři a ve vzduchu. „Čína požaduje, aby americká strana okamžitě zastavila tento druh provokativního chování a podnikla skutečné kroky k zajištění míru a stability v regionu.“

Američané s čínskou verzí nesouhlasí. Podle prohlášení zástupců z velitelství vzdušných sil byl let v asijsko-pacifickém regionu uskutečněný podle přijatých mezinárodních pravidel a předpisů.

Ani jedna ze stran přesné místo incidentu nezveřejnila, bezpečnostní experti označují za pravděpodobné místo oblast Žlutého, Pochajského, či Jihočínského moře.

Neozbrojený špionážní letoun U-2 je podle CNN jedním z nejstarších strojů v americkém arzenálu. První modely byly vyvinuty ke sledování aktivit Sovětského svazu na počátku studené války a mohly létat až ve výšce více než 21 kilometrů nad zemí, aby se vyhnuly dosahu protiletadlových raket.

Postupem času získal výzvědný letoun mnohá vylepšení. „U-2 mají nyní systémy dálkového dohledu, takže mohou monitorovat a zobrazovat snímky ze vzdálenosti desítek kilometrů. Mají také elektrooptické a dálkové infračervené a senzory,“ popsal vývoj letounu analytik Carl Schuster, bývalý ředitel operací ve společném zpravodajském středisku amerického tichomořského velení.

Čínsko-americké spory

Napětí mezi Čínou a USA roste zejména v posledních měsících, seznam vzájemných opatření a reakcí na ně se neustále zvyšuje. „Nacházíme se v éře velké mocenské soutěže. Čína následovaná Ruskem představuje naši největší strategickou konkurenci,“ zhodnotil situaci v červenci americký ministr obrany Mark Esper.

Obě země se obviňují navzájem například ze špionáže. Před několika týdny uzavřeli Američané kvůli údajným krádežím jejich vědeckých poznatků čínský konzulát v Houstonu.

Čínská vláda nechala následně vyklidit kvůli obvinění z vměšování se do vnitřních záležitostí a poškozování jejich bezpečnostních zájmů důležitou americkou diplomatickou základnu – konzulát v čínském městě Čcheng-tu.

Rozruch vzbuzuje také otázka lidských práv. Američané Čínu kritizují dlouhodobě za jejich nedodržování, minulý měsíc neváhali sáhnout k protičínským sankcím kvůli represím vůči menšinám v Tibetu a v ujgurském Sin-ťiangu či potlačení demonstrací v Hongkongu. Čína reagovala okamžitě sankcemi proti americkým představitelům a organizacím.

Problematická je i otázka Tchaj-wanu, který tento měsíc navštívil americký ministr zdravotnictví Azar Taipei, což Čína považovala za provokaci. Dalším sporným bodem je třeba čínská firma Huawei.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...