27. července 2010 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Aktivisté Greenpeace v Londýně zablokovali 50 benzinek BP

Greenpeace zablokoval benzinky patřící BP. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Greenpeace zablokoval benzinky patřící BP. | foto: Reuters

LONDÝN Organizace ochránců životního prostředí Greenpeace oznámila, že její aktivisté v Londýně vyřadili z provozu 50 čerpacích stanic firmy BP na protest proti úniku ropy z jejího vrtu v Mexickém zálivu.

Podle BP byl ale provoz zastaven jen u dvanácti pump, napsala agentura Reuters. Podle BBC přiznala společnost uzavření 20 pump.

Společnost označila akci Greenpeace za nezodpovědnou a infantilní. Dodala, že provoz čerpacích stanic bude obnoven, jakmile to bude bezpečné. Na jedné benzinové pumpě aktivisté nahradili znak BP novou verzí, na které zelená "slunečnice" mizí v moři ropy.

Greenpeace zablokoval benzinky patřící BP.

Za cíl protestu organizace Greenpeace označila přinutit nového výkonného ředitele společnosti Roberta Dudleyho, aby změnil linii svého předchůdce Tonyho Haywarda, který byl podle ní posedlý vysoce rizikovou a k životnímu prostředí bezohlednou těžbou. Poukázala přitom na těžbu v Mexickém zálivu, v Kanadě a v Arktidě.

Greenpeace zablokoval benzinky patřící BP.

Hayward z funkce odejde koncem září. Důsledkem havárie v Mexickém zálivu je také rekordní ztráta BP - v letošním druhém čtvrtletí to bylo 17,2 miliardy dolarů (asi 333 miliard korun).

Greenpeace zablokoval benzinky patřící BP.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz