22. října 2010 21:28, aktualizováno 23. 10 8:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Al-Džazíra: Američané a Iráčané zavraždili v Iráku stovky civilistů

Americký voják (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký voják (ilustrační foto) | foto: Reuters

DUBAJ/WASHINGTON Katarská televize Al-Džazíra zveřejnila úryvky z tajných dokumentů, které chce v příštích dnech zveřejnit internetový server WikiLeaks. Dokumenty prý obsahují údaje o tom, že americká armáda a irácké úřady zavraždily stovky civilistů a tajně mučily vězně.

Dokumenty zahrnují období od 1. ledna 2004 do konce roku 2009. Podle Al-Džazíry dokládají dokumenty řadu případů mučení a znásilňování, kterého se údajně dopouštěli na iráckých vězních iráčtí vojáci a policisté.

Americké velení prý o těchto násilných aktech vědělo, ale nařídilo svým jednotkám, aby nezasahovaly. Al-Džazíra rovněž uvedla, že americká armáda zastřelila během války stovky civilistů.

Další únik citlivých informací:

Portál WikiLeaks v noci na dnešek vystoupil s "významným oznámením". Zveřejnil 400 000 tajných dokumentů. Podle Pentagonu nyní armáda amerických analytiků dokumenty zkoumá, aby předem odhadla způsobené škody.

Server WikiLeaks už koncem července vyvolal celosvětový rozruch a nelibost americké vlády, když zveřejnil 77 000 tajných zpráv z války v Afghánistánu. Nynější únik informací má být mnohonásobně vyšší.

Údaje mohou ohrozit Američany i Iráčany
Mluvčí amerického ministerstva obrany ve Washingtonu varoval, že únik dokumentů by mohl ohrozit příslušníky americké armády i Iráčany, kteří s Američany spolupracují.

Podle mluvčího Davea Lapana jde o "neutříděné informace od vojenských jednotek", které neobsahují žádné strategické informace. Jejich obsahem jsou prý údaje o zacházení s vězni, o konverzaci mezi americkými činiteli a iráckými politiky a o menších bojových operacích "na taktické úrovni".

USA proto při případné publikaci dokumentů nečekají žádná velká překvapení. "Pokud jde o povahu incidentů, jichž se dokumenty týkají, pak některé zahrnují případy zabití nevinných Iráčanů a obvinění z týrání vězňů. Všechny tyto věci ale už byly (na veřejnosti) velmi podrobně zaznamenány," prohlásil mluvčí.

Přesto perspektiva jejich zveřejnění Pentagon znepokojuje a víc než sto analytiků dokumenty zkoumá, aby vytipovali případné škody. "Je nám jasné, že naši nepřátelé budou dokumenty vytěžovat a hledat údaje o metodách našeho bojového postupu, o práci s informačními zdroji, o našich reakcích na poli boje a dokonce o kvalitách naší výzbroje," řekl Lapan.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?