Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Al-Džazíra: Američané a Iráčané zavraždili v Iráku stovky civilistů

Americký voják (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký voják (ilustrační foto) | foto: Reuters

DUBAJ/WASHINGTON Katarská televize Al-Džazíra zveřejnila úryvky z tajných dokumentů, které chce v příštích dnech zveřejnit internetový server WikiLeaks. Dokumenty prý obsahují údaje o tom, že americká armáda a irácké úřady zavraždily stovky civilistů a tajně mučily vězně.

Dokumenty zahrnují období od 1. ledna 2004 do konce roku 2009. Podle Al-Džazíry dokládají dokumenty řadu případů mučení a znásilňování, kterého se údajně dopouštěli na iráckých vězních iráčtí vojáci a policisté.

Americké velení prý o těchto násilných aktech vědělo, ale nařídilo svým jednotkám, aby nezasahovaly. Al-Džazíra rovněž uvedla, že americká armáda zastřelila během války stovky civilistů.

Další únik citlivých informací:

Portál WikiLeaks v noci na dnešek vystoupil s "významným oznámením". Zveřejnil 400 000 tajných dokumentů. Podle Pentagonu nyní armáda amerických analytiků dokumenty zkoumá, aby předem odhadla způsobené škody.

Server WikiLeaks už koncem července vyvolal celosvětový rozruch a nelibost americké vlády, když zveřejnil 77 000 tajných zpráv z války v Afghánistánu. Nynější únik informací má být mnohonásobně vyšší.

Údaje mohou ohrozit Američany i Iráčany
Mluvčí amerického ministerstva obrany ve Washingtonu varoval, že únik dokumentů by mohl ohrozit příslušníky americké armády i Iráčany, kteří s Američany spolupracují.

Podle mluvčího Davea Lapana jde o "neutříděné informace od vojenských jednotek", které neobsahují žádné strategické informace. Jejich obsahem jsou prý údaje o zacházení s vězni, o konverzaci mezi americkými činiteli a iráckými politiky a o menších bojových operacích "na taktické úrovni".

USA proto při případné publikaci dokumentů nečekají žádná velká překvapení. "Pokud jde o povahu incidentů, jichž se dokumenty týkají, pak některé zahrnují případy zabití nevinných Iráčanů a obvinění z týrání vězňů. Všechny tyto věci ale už byly (na veřejnosti) velmi podrobně zaznamenány," prohlásil mluvčí.

Přesto perspektiva jejich zveřejnění Pentagon znepokojuje a víc než sto analytiků dokumenty zkoumá, aby vytipovali případné škody. "Je nám jasné, že naši nepřátelé budou dokumenty vytěžovat a hledat údaje o metodách našeho bojového postupu, o práci s informačními zdroji, o našich reakcích na poli boje a dokonce o kvalitách naší výzbroje," řekl Lapan.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Předseda STAN Vít Rakušan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Předseda STAN Vít Rakušan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Předseda STAN Vít Rakušan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!