4. dubna 2006 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Al-Džazíra bude vysílat v angličtině

KUALA LUMPUR Arabská televizní stanice Al-Džazíra, která si vysloužila na Blízkém východě přízvisko "arabská CNN", hodlá zaútočit na pozice západních satelitních televizí. V polovině roku plánuje spustit vysílání také v angličtině.

Al-Džazíra, která má sídlo v Kataru, buduje regionální redakci a studia v malajské metropoli Kuala Lumpuru. Odtud bude vysílat pod hlavičkou AlJazeera International. Svoje pracovníky hledala mezi veterány britské BBC. Ředitelem odbočky se stal Nigel Parsons a zpravodajství bude mimo jiné moderovat známý televizní novinář David Frost.

AlJazeera International, která zaměstná desítky lidí včetně asi třicítky novinářů, se chce se svým zpravodajstvím dostat do 30 až 40 milionů domácností. Od CNN a BBC se chce odlišit "jiným úhlem pohledu".

"Tady, stejně jako na Blízkém východě, je Al-Džazíra brána jako vítaná alternativa pro oblasti zvyklé přijímat mezinárodní zpravodajství pouze od západních televizí. Myslím si, že nás přijímají jako závan čerstvého vzduchu," prohlásil Parsons.

Někteří mediální experti citovaní agenturou AFP ovšem vyjadřují pochybnosti, zda se Al-Džazíře podaří získat dostatek obecenstva mimo muslimský svět a překonat tak hranice Malajsie a Indonésie. V asijském prostoru totiž není jednou z prvních televizí vysílajících nepřetržité zpravodajství. Těch jsou v oblasti desítky.

Obavy také netají z možných cenzurních zásahů místních vlád, které k nim v minulosti neváhaly průběžně přistupovat.

Al-Džazíra začala vysílat v roce 1996 a záhy se stala známou svým pro arabský svět neobvykle otevřeným zpravodajstvím. Po teroristických útocích v USA v roce 2001 i během války v Iráku několikrát podráždila Spojené státy způsobem svého referování o událostech a vysíláním komuniké teroristické sítě Al-Kajda. I v arabském světě bývá ale někdy kritizována pro údajnou senzacechtivost a zaujatost.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.