1. února 2006 8:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Al-Džazíra odvysílala záběry unesených Němců

Al-Džazíra odvysílala záběry unesených Němců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Al-Džazíra odvysílala záběry unesených Němců | foto: AFP

BAGDÁD Arabská televizní stanice Al-Džazíra odvysílala záběry dvou německých rukojmích, které týden zadržuje skupina iráckých ozbrojenců.

Únosci podle televize požadují, aby Německo uzavřelo velvyslanectví v Iráku a přestalo spolupracovat s iráckou vládou, píše agentura AP.  Na krátké nahrávce sedí němečtí inženýři Thomas Nitzschke a Rene Bräunlich na podlaze před několika ozbrojenými muži. K únosu
se podle Al-Džazíry přihlásila dosud neznámá skupina Brigáda Tauhíd a Sunná, která vyzvala německou vládu, aby uzavřela velvyslanectví v Bagdádu, stáhla ze země všechny německé společnosti a zastavila spolupráci s iráckou vládou podporovanou Spojenými státy.

Německé inženýry unesli ozbrojenci 24. ledna před průmyslovým komplexem v Bajdží, kde pracovali. Od pádu režimu Saddáma Husajna byly v Iráku uneseny tisíce lidí včetně několika set cizinců - mnozí kvůli výkupnému, jiní z čistě politických důvodů. Většinu cizinců nakonec jejich únosci propustili, několik desítek bylo zabito.

Tento měsíc bylo v Iráku uneseno nejméně pět cizinců. Mezi nimi je například americká novinářka Jill Carrollová, která byla unesena 7. ledna na ulici v Bagdádu. Únosci pohrozili, že osmadvacetiletou ženu zabijí, pokud nebudou z vězení propuštěny všechny irácké ženy.

Americká armáda minulý čtvrtek propustila pět Iráčanek a šéf irácké policie vyjádřil naději, že tento krok přispěje k tomu, že se Carrollová dostane na svobodu.
Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.