Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Al-Káida o teroru ve Francii: Hrdinové pomstili Proroka na náš příkaz

Afghánistán

  11:42aktualizováno  12:44
K atentátům na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo se přihlásila teroristická organizace al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP). Dva útočníci před týdnem zabili 12 lidí, z nichž většina byli členové redakce. Před smrtí se teroristé sami přihlásili k tomu, že je vyslala AQAP.

Ve středu se na internetu objevilo video, na němž jeden z vůdců této nejobávanější z buněk Al-Káidy Násir bin Alí Anasí potvrzuje, že atentátníky vyslala jeho organizace. „Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali,“ sděluje Anasí. foto: TwitterReprofoto

Ve středu se na internetu objevilo video, na němž jeden z vůdců této nejobávanější z buněk al-Káidy Násir bin Alí Anasí potvrzuje, že atentátníky vyslala jeho organizace. „Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali,“ sděluje Anasí. Pohrozil dalšími „tragédiemi a útoky“, protože Francie podle něj patří k „satanově straně“.

K TÉMATU:

Anasí citoval ve svém jedenáctiminutovém proslovu bývalého vůdce sítě al-Káida Usámu bin Ládina: „Jestliže nemá nikdo omezovat svobodu vašich slov, pak se musí vaše srdce otevřít svobodě našich činů.“ Anasí také tvrdí, že s atentátníky útok připravil bývalý vůdce AQAP Anvar Avlakí, který do Jemenu přesídlil z USA. O život přišel při jednom z útoků amerického bezpilotního letadla v roce 2011.

Atentátníky byli francouzští bratři Chérif a Said Kouachiovi, kteří prošli výcvikem v Jemenu. Televizní stanice CBS ve středu oznámila, že Said se v roce 2011 vrátil z Jemenu s 20 000 dolary (482 000 Kč), z nichž měla být pařížská operace financována.

Voda na Asadův mlýn

Na teroristický útok ve Francii reagoval rovněž syrský prezident Bašár Asad. Sýrie podle něj Západ varovala, že nemá podporovat terorismus a poskytovat mu politické krytí, protože se to v jeho zemích odrazí, Západ však prý ale neposlouchal.

ČTĚTE TAKÉ:

„Mluvíme-li o terorismu, o zabíjení civilistů, tak bez ohledu na politické postoje, shody či neshody s lidmi, kteří byli zabiti, toto je případ terorismu. A my jsme proti zabíjení nevinných lidí kdekoli na světě,“ uvedl Asad v rozhovoru s Literárními novinami. k teroristickým útokům v Paříži. Situaci vztáhl na dění v Sýrii. Jak uvedl, podobné situaci dobře rozumí, protože jsou zemí, která trpí „terorismem poslední čtyři roky“ a ztratila tisíce nevinných životů. Syrští představitelé za teroristy označují všechny povstalce bojující proti režimu.

„Říkali jsme Západu, že nemá podporovat terorismus a poskytovat mu politické krytí, protože se vše odrazí ve vašich zemích a na vašich lidech. Neposlouchali nás. Západní politici jsou krátkozrací a úzkoprsí. To, co se stalo ve Francii, ale dokazuje, že pravdu jsme měli my,“ prohlásil Asad.

Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP)

  • AQAP, která se zformovala v lednu 2009 sloučením odnoží sítě al-Káida v Jemenu a Saúdské Arábii, je považována za jednu z nejnebezpečnějších složek teroristické sítě al-Káida. Její hlavní činnost se soustřeďuje do Jemenu, kde útočí na vojenské a policejní cíle, aby zastavila tažení vlády proti teroristům. V minulosti provedla i několik útoků v zahraničí.
  • Skupina AQAP a jemenští islamisté během takzvaného arabského jara v roce 2011 využili politického chaosu v zemi k ovládnutí některých měst a jejich okolí na jihu Jemenu. Jemenské síly s podporou Spojených států, pro které je stabilizace Jemenu coby nejchudší země na Arabském poloostrově prioritou, sice radikály z měst částečně vytlačily, útoky na vládní a vojenské cíle ale pokračují.

K TÉMATU: Jemenci zabili šéfa odnože Al Kajdy, 'Usámu internetu'

  • Jemenské síly zahájily loni v květnu další rozsáhlou ofenzivu proti AQAP, se kterou Jemenu pomáhají Spojené státy, zejména nasazováním bezpilotních letadel. Díky nim se podařilo zabít několik členů vedení AQAP, v roce 2012 americké letouny například zabily druhého nejvýše postaveného člena AQAP Saída Šihrího.
  • Organizace má podle odhadů asi 1000 aktivních členů, kteří se skrývají v odlehlých hornatých částech Jemenu.
  • AQAP je na americkém seznamu teroristických organizací a na dopadení vůdce AQAP Násira Vahajšího (38), který je současně považován za druhého nejvýše postaveného člena celé sítě al-Káida, Washington vypsal odměnu deset milionů dolarů. VÍCE ZDE: Deset nejnebezpečnějších teroristů světa. Kdo jsou a co spáchali?

Anwar Awlakí na nedatovaném snímku

Násir Vahajší, vůdce al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP).

  • Jemenec Vahajší, kterého si jako svého zástupce podle některých zdrojů vybral osobně vůdce al-Káidy Ajmán Zavahrí, působil v minulosti jako poradce bývalého šéfa al-Káidy Usámy bin Ládina v Afghánistánu. Pak se objevil v Íránu, který ho vydal Jemenu. Tam byl zatčen, ale roku 2006 se mu podařilo z vězení uprchnout. Novinář, který se s ním před lety setkal, o něm řekl, že je velmi bystrý, dokáže cokoli podložit citacemi z koránu a působí spíš jako mozek organizace, než jako velitel běžných operací.
  • Jemen, který se po roce 2001 připojil k americkému tažení proti terorismu, je častým dějištěm útoků proti turistům a zaznamenána byla také řada případů únosů zahraničních návštěvníků jemenskými kmeny. Většinou jsou ale propouštěni na svobodu.
  • Několik osob a organizací jemenského původu je na různých amerických seznamech nejhledanějších teroristů nebo na seznamech organizací a osob, kterým byly zmrazeny účty. Několik Jemenců bylo také zadržováno na americké vojenské základně Guantánamo.
  • V roce 2000 teroristé z jemenské al-Káidy zaútočili v Adenu na americký torpédoborec Cole a zabili 17 amerických námořníků. O dva roky později zahynul jeden člověk při atentátu na francouzský ropný tanker Limburg v Adenském zálivu.
  • V září 2008 jemenská odnož al-Káidy provedla teroristický útok proti areálu amerického velvyslanectví v metropoli Saná, který si vyžádal 16 mrtvých (šest policistů, šest útočníků a čtyři civilisté).
  • V roce 2009 AQAP posadila nigerijského atentátníka Umara Farouka Abdula Mutallaba do letadla na lince Amsterodam - Detroit. Mutallab se před přistáním v USA pokusil odpálit nálož, ukrytou ve spodním prádle, ta ale nevybuchla a jen začala hořet. Cestující Mutallaba přemohli a oheň uhasili. Atentátník přiznal, že celý plán vymyslel Avlakí, odsouzen byl na doživotí.
  • V roce 2010 skupina rozesílala balíčky s náložemi do USA.
  • V Jemenu AQAP spáchala nejkrvavější atentát v květnu 2012, kdy si útok sebevražedného atentátníka na jednotku nacvičující vojenskou přehlídku v Saná vyžádal kolem 100 obětí.
  • Autoři: ,