Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Al-Káida přepadla věznici v Jemenu, osvobodila stovky trestanců

Svět

  11:14aktualizováno  15:32
Členové al-Káidy ve čtvrtek zaútočili na věznici v jihojemenském městě Mukallá a osvobodili 300 trestanců. Mezi osvobozenými vězni je i jeden z lokálních velitelů této teroristické sítě, uvedla policie. V jemenském konfliktu, do nějž minulý týden zasáhla Saúdská Arábie se spojenci, ve čtvrtek padl první Saúdský Arab.

Šíitský povstalec v ulicích bombardovaného Saná. foto: Reuters

„Vůdce AQAP Chálid Batarfí, který byl vězněn čtyři roky, je mezi 300 vězni, jimž se podařilo uprchnout z centrální věznice v Mukalle,“ sdělil policejní zdroj. AQAP je zkratka pro al-Káidu na Arabském poloostrově, která organizuje útoky na celém světě a patří k nejobávanějším odnožím teroristické sítě. Mukallá je hlavní přístav jihojemenské provincie Hadramaút a s 300 000 obyvateli páté největší město v Jemenu.

Přístav Mukallá.

Přístav Mukallá.

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Jemen: krvavá šachová partie mocných

V Jemenu nastala loni chaotická situace, když se šíité obývající sever a bojující mnoho let za větší autonomii vydali na jih. V září obsadili hlavní město Saná a postupovali dál. Obsadili státní instituce a prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí i vláda kvůli tomu uprchli na jih, do Adenu. Minulý týden se rozhodla Saúdská Arábie a několik jejích arabských spojenců zakročit a vyslali proti šíitům letadla.

V bojích ve čtvrtek padl první Saúdský Arab. Je jím podle saúdskoarabské vlády jeden pohraničník. Při útoku vedeném z Jemenu bylo deset jeho kolegů zraněno. 

Po nočním bombardování pozic šíitů v Adenu se šíitští bojovníci stáhli z adenského centra. Šíitské jednotky vybavené tanky a obrněnými vozy ale zůstávají v okrajových částech tohoto významného přístavu. Ve čtvrtek se v něm vylodilo několik desítek zahraničních vojáků, ale zatím žádný zdroj nebyl schopen zjistit, z které jsou země.

Náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján požádal...
Protesty proti bombardování Jemenu před sídlem OSN v libanonském Bejrútu.

Pozemní operace?

Agentura AP píše, že některé muslimské státy zvažují vyslání pozemních jednotek. Jde zejména o Saúdskou Arábii, Pákistán a Egypt. Podmínkou pro vstup je údajně stabilizace Adenu, kterou chce zajistit Egypt s podporou saúdskoarabského letectva. Spojenecké jednotky nechtějí Jemen obsadit, pouze vytlačit šíity zpět na sever, na jejich tradiční území. Opírat se chtějí o místní sunnitské kmeny. Ofenzíva prý může začít, teprve až se podaří šíity dostatečně oslabit nálety.

Nervózní Saúdi v Jemenu krotí nepřátelský šíitský půlměsíc

Hádí už z Adenu uprchl a ministr zahraničí jeho vlády Rijád Jasín tento týden žádal o ještě účinnější mezinárodní akci proti šíitům.

Saúdská Arábie tvrdí, že šíitům vojensky pomáhá jejich spojenec Írán. Bojují s nimi ale také vojenské oddíly, které zůstaly věrné Hádího předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Podle AP uznává Sáliha za svého velitel až 70 procent důstojníků jemenské armády.

Autor: