Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Al-Káida propustila vězněné Francouze. Dostala za to 25 milionů eur

Svět

  13:12aktualizováno  14:31
NIAMEY/BAMAKO - Teroristé hlásící se k síti al-Káida ve středu propustili čtveřici Francouzů, které unesli před třemi lety v Nigeru. Za propuštění rukojmích údajně dostali až 25 milionů eur (asi 643 milionů Kč), uvedla agentura AFP s odvoláním na zdroje obeznámené s vyjednáváním. o tom dnes informovala agentura AFP.

Daniel Larribe (vpravo), jeden z propuštěných rukojmí, se vítá s rodinou foto: Reuters

Francouzi z nigerské metropole Niamey odletěli zpět do vlasti ve středu, osobně je přijeli vyzvednout vyzvednout francouzští ministři obrany a zahraničí Jean-Yves Le Drian a Laurent Fabius. Osvobození čtveřice oznámil v úterý prezident François Hollande, který je právě na návštěvě Slovenska. Podmínky jejich propuštění ani žádné další informace o případu ale nezmínil.

AFP však ve středu citovala svůj zdroj, který hovořil o částce "mezi 20 až 25 miliony eur vyplacené za propuštění francouzských rukojmí". Peníze prý dostali nejen únosci, ale také prostředníci, kteří pomohli svobodu francouzských občanů vyjednat.

ČTĚTE TAKÉ:

Neplatíme!

Francie přitom popřela, že za ně zaplatila výkupné. Osvobození je podle ní výsledkem vyjednávání. Zatím je známo pouze to, že prostředníkem při vyjednávání byl bývalý povstalec z kmene Tuaregů Mohamed Akotey. Ten nyní pracuje pro společnost Areva a v Nigeru je respektovanou osobou.

"Francie má již tři roky stejnou politiku. Neplatíme," prohlásil podle portálu telegraph.co.uk francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Rovněž úřad francouzského prezidenta zopakoval, že Francie výkupné nevyplácí a tuto strategii nehodlá měnit. K zaplacení údajného výkupného se prozatím nikdo nepřihlásil.

Životní test

Oběti přepadení

Muži padli do zajetí 16. září 2010 při přepadení dvou francouzských firem Areva a Vinci, které působí v uranovém dole u Arlitu na severu země. K únosu se přihlásila severoafrická odnož Al-Káidy AQIM. Ozbrojenci tehdy unesli ještě tři další lidi, mimo jiné i Francouzsku Françoise Larribeovou, jejíž manžel Daniel byl nyní propuštěn. Larribeová se spolu s dalšími dvěma lidmi dostala na svobodu již v únoru 2011.

Před středečním odletem se Francouzi objevili v evropském oblečení a s oholenými nebo přistřiženými plnovousy. Vypadali méně unaveně než v úterý. "Bylo to velmi obtížné, byl to životní test," prohlásil ještě před odletem do Francie jeden z propuštěných, dvaatřicetiletý Thierry Dol.

Ke zdravotnímu stavu rukojmích Hollande řekl, že se nedá říci, že je výborný, ale je prý dobrý.

Francie se začala o životy rukojmích obávat, když letos poslala své vojáky do sousedního Mali, aby pomohli v boji proti tamním islámským radikálům. Areva kvůli tomu zpřísnila bezpečnostní opatření na svých pracovištích. I když Francie popírá, že rukojmí vyplatila, stanice BBC naznačila, že firma Areva zřejmě zajistila, aby únosci s rukojmími dobře zacházeli a udrželi je naživu.

V současné době drží únosci v zajetí nejméně sedm dalších Francouzů. Dva jsou v Mali, jeden v Nigérii a čtyři v Sýrii, uvedl telegraph.co.uk.

Autoři: ,