Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Střelec v kostele v Alabamě zabil dva lidi, jeden člověk je zraněný

Svět

  7:23aktualizováno  12:31
Střelba osamělého útočníka v kostele v Alabamě si v noci ze čtvrtka na pátek vyžádala dva mrtvé a jednoho zraněného. Podle tamní policie je podezřelý momentálně ve vazbě. Bližší podrobnosti o střelci a obětech ale zatím nesdělila.

Střelba se odehrála v episkopálním kostele svatého Štěpána na birminghamském předměstí Vestavia Hills. Strážníci obdrželi hlášení o střelbě ve čtvrtek v 18:22 místního času (pátek 01:22 SEČ) a okamžitě jeli na místo.

„Podle toho, co jsme zjistili z okolností dnešního (čtvrtečního) večera, přišel osamělý podezřelý na setkání malé církevní skupiny a začal střílet. Postřeleni byli tři lidé. Dva lidé zemřeli. Jedna osoba je s neznámým zraněním ošetřována v místní nemocnici,“ uvedl Shane Ware z alabamské policie.

Dodal, že podezřelý byl zadržen a že „v tuto chvíli nehrozí veřejnosti žádné nebezpečí“. Odmítl však identifikovat podezřelého nebo oběti a poskytnout další podrobnosti o útoku s tím, že policie uspořádá briefing.

Ve čtvrtek večer se v kostele konala společenská akce s pohoštěním. Reverendka alabamské diecéze Kelley Hudlowová řekla místní televizi, že střelba místními otřásla. „Je to šokující. Komunita svatého Štěpána je založena na lásce, modlitbách a slušnosti. S nadějí na zhojení se budou modlit společně věřící všech náboženství,“ řekla.

Do Alabamy podle ní přicházejí slova podpory z celých Spojených států. „Jsme členy episkopální církve, věříme v Ježíše a v to, že modlitba pomáhá. Potřebujeme vás všechny. Modlete se za tuto komunitu, myslete na ni, protože to potřebují,“ sdělila reverendka.

Alabamská guvernérka Kay Iveyová vydala prohlášení, v němž vyjádřila lítost nad tím, co označila za šokující a tragické ztráty na životech v kostele. Uvedla, že je ráda, že podezřelý byl zadržen, ovšem dodala: „tohle by se nikdy nemělo stát - v kostele, v obchodě, ve městě ani kdekoli jinde.“

Střelba v Alabamě je poslední z řady hromadných střeleb, které otřásly celými Spojenými státy. V sobotu v zemi vyšly tisíce lidí do ulic, aby po nedávných střelbách v Buffalu ve státě New York a v Uvalde v Texasu znovu vyzvaly ke zpřísnění zákonů ohledně držení zbraní.

Alabamská guvernérka Kay Iveyová vydala prohlášení, v němž vyjádřila lítost nad tím, co označila za šokující a tragické ztráty na životech v kostele. Uvedla, že je ráda, že podezřelý byl zadržen, ovšem dodala: „tohle by se nikdy nemělo stát – v kostele, v obchodě, ve městě nebo kdekoli jinde.“

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.