15. srpna 2019 20:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Albánský starosta zamlčel, že jako dvacetiletý v Itálii obchodoval s drogami. Po odhalení musel odstoupit

Starosta severoalbánského města Skadar, Valdin Pjetri, který byl vyhozen z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta severoalbánského města Skadar, Valdin Pjetri, který byl vyhozen z... | foto: Reprofoto/Twitter: Blendi Salaj

Skadar (Albánie) Starosta severoalbánského města Skadar byl ve čtvrtek donucen odstoupit poté, co vyšla najevo jeho minulost distributora drog v Itálii. Informoval o tom ve čtvrtek server Balkan Insight, podle nějž je případ další ranou pro vládu socialistického premiéra Ediho Ramy, která dlouhodobě čelí obviněním ze zkorumpovanosti a napojení na organizovaný zločin.

Valdin Pjetri získal v místních volbách ze začátku července coby jediný kandidát na starostenský post 100 procent hlasů. Opoziční strany hlasování bojkotovaly kvůli údajné korupci vládnoucí socialistické strany i její provázanosti s organizovaným zločinem. Kromě bojkotu voleb se opozice již několik měsíců neúčastní ani práce parlamentu.

Ještě předtím, než svůj post stihl převzít, čelil Pjetri obviněním, že ve svém životopisu zamlčel skutečnost, že byl v roce 2003 v Itálii jako 20letý student odsouzen za drogový delikt. Opoziční Demokratická strana v úterý zveřejnila verdikt italského soudu, podle nějž byl Pjetri zatčen za nepokrytou distribuci drog ve Florencii. Od soudu odešel s 18měsíčním podmínečným trestem a příkazem k vyhoštění z Itálie.

Pjetri dnes uznal, že se tato epizoda skutečně stala, označil ji však za banalitu a řekl, že byla „vytržena z kontextu“. Zodpovědnost za čin odmítl a svalil ji na své tehdejší přátele.

Albánie v roce 2015 schválila pod tlakem Evropské unie i Spojených států zákon, který měl za cíl vyčistit tamní politiku od lidí spjatých s organizovaným zločinem. Legislativní opatření zakazuje osobám odsouzeným za závažné trestné činy vykonávat veřejný úřad a těm, kteří byli odsouzeni za jiné zločiny, ukládá zveřejnit tuto skutečnost před uvedením do úřadu. Zamlčení trestné minulosti má podle zákona za následek zproštění funkce. Sítem nového zákona za dobu jeho existence neprošlo několik dalších starostů i poslanců parlamentu.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.