Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Připravme se, reaguje opozice na zvěsti o nemoci Lukašenka. Rusové uklidňují

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při návštěvě velitelského stanoviště vzdušných sil v Bělorusku (15. května 2023) foto: ČTK

Je třeba se připravit na jakýkoliv scénář, reagovala vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská na zvěsti o údajné nemoci autoritářského vůdce země Alexandra Lukašenka. Ten se na veřejnosti neobjevil od armádních přehlídek z 9. května. Běloruská státní média tvrdí, že Lukašenko v pondělí navštívil velitelství běloruského letectva. Jeho zdraví nekomentovala.
  16:45aktualizováno  21:02

„O zdravotním stavu diktátora Lukašenka koluje mnoho zvěstí. Pro nás to znamená jediné: měli bychom být připraveni na jakýkoliv scénář. Připraveni obrátit Bělorusko na cestu k demokracii a zabránit Rusku v zasahování,“ napsala v pondělí na Twitteru Cichanouská, která z Běloruska předloni pod tlakem uprchla do litevského exilu.

„Potřebujeme, aby mezinárodní společenství bylo aktivní a rychlé,“ dodala politička. Její kolega, opoziční předák Pavel Latuško, o den dříve uvedl, že Lukašenko je zjevně vážně nemocný. „Nedokáže ujít pár set metrů, nemůže ani stát rovně na tribuně, kymácí se slabostí,“ řekl.

Běloruský vůdce minulé úterý spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přihlížel vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Ihned poté se ale vrátil do Minsku a nezůstal v Moskvě až do konce oslav. V Minsku se sice rovněž zúčastnil oslav, ale nepřednesl svůj tradiční projev.

V neděli se pak Lukašenko v běloruské metropoli neobjevil na každoroční ceremonii k poctě státní vlajky, což se stalo poprvé po 29 letech. Lukašenko podle listu The Moscow Times v sobotu navštívil kliniku na předměstí Minsku, kterou využívají nejvyšší představitelé země.

Prezident pracuje, tvrdí běloruská média

Minsk spekulace o Lukašenkovi nekomentoval. Běloruská státní média nicméně v pondělí zveřejnila sérii snímků, jenž podle ní zachycuje Lukašenkovu návštěvu velitelství letectva a protivzdušné obrany. „Číslo jedna si dnes vyslechne zprávu o plnění úkolů protivzdušné obrany,“ uvedla.

Opoziční server Naša Niva si povšiml, že Lukašenko má na snímcích ovázanou druhou ruku než v Moskvě, což podle portálu patrně svědčí o tom, že musí být pravidelně napojen na kapačky.

Běloruská státní média později zveřejnila také video, na kterém Lukašenko při návštěvě velitelství hovoří o nedávném sestřelení čtveřice ruských letadel v Brjanské oblasti. Prezident na záběrech mluví tiše a chraptí.

Je prostě nemocný, tvrdí Rusko

Ruský poslanec Konstantin Zatulin v pondělí naznačil, že Lukašenko byl nemocný už před příjezdem do Kremlu a jeho stav se od té doby zlepšil.

„Přestože onemocněl, považoval za svou povinnost přijet do Moskvy a večer téhož dne pořádal akce v Minsku. Pravděpodobně si potřebuje pouze odpočinout, to je vše. Není na tom nic zvláštního. Prostě mu není dobře, není to žádný covid,“ uvedl Zatulin podle magazínu Newsweek.

Podle toho však nebývá zvykem, že by ruští politici nebo ruská média referovali o zdravotním stavu vedoucích představitelů Ruska nebo jeho spojenců. Ruský list Kommersant v neděli uvedl, že Lukašenko o den dříve na klinice v Minsku strávil asi dvě hodiny.

Situaci v pondělí okomentoval také Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, jenž vyzval ruskou veřejnost, aby ohledně informací o Lukašenkově zdravotním stavu spoléhala pouze na oficiální zdroje a „nevěřila fámám“.

Běloruská novinářka Hana Ljubaková , která působí v americkém think-tanku Atlantická rada, Newsweeku řekla, že Lukašenkovo zdraví zůstává v běloruské diktatuře přísně střeženým tajemstvím.

„Je to do očí bijící příklad toho, jak se systém zastaví, když čelí nečekané události,“ uvedla s tím, že pokusy ututlat Lukašenkův zdravotní stav jsou neobratné a vyvolávají ještě více spekulací. „Diskuse kolem prezidentova zdraví se v Bělorusku stala klíčovým politickým tématem. Už se ale neomezuje jen na elity, pronikla i do rozhovorů běžných občanů,“ míní.

Lukašenko je u moci od července 1994, kdy byl hlavou státu zvolen poprvé. O dva roky později prosadil novou ústavu a díky tomu prezidentský mandát prodloužil do roku 2001. Prezidentské volby v tomto roce opět vyhrál a referendem v roce 2004 zrušil omezení, které mu znemožňovalo vykonávat úřad prezidenta více než dvě funkční období. Lukašenko poté podle ústřední volební komise vyhrál i další volby v letech 2006, 2010 a 2015. Podle oficiálních výsledků byl zvolen i ve volbách v roce 2020.

Opozice a západní země ale označily oznámený výsledek za zmanipulovaný a Bělorusko následně zažilo obrovskou vlnu protestů. Policie proti nim tvrdě zasáhla a desetitisíce lidí zatkla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!